Tiffanie

Tiffanie

Temel Özellikleri
Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir. Pet olarak çok iyi bir seçimdir. Sahibine bağlıdır, onun duygularını anlayan hassas bir yapısı vardır. Bazıları tam bir kucak kedisidir.

Aynı zamanda oldukça zeki ve oyuncudur. Kapıları açmak gibi problemlerin kolayca üstesinden gelir. Diğer petlerle genellikle iyi anlaşır. İlgi çekmekten hoşlanır, bütün gün evde sahibinin peşinde dolaşır.

Meraklı ve sevecan yapıları evden kaçıp yabancıların arabalarına veya evlerine dalmalarına neden olabilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Tiffanie, Chinchilla ile Burmese ırklarının raslantı sonucu birleşimi olan Burmilla’nın uzun tüylü versiyonudur.

Amerikan orjinli bir ırk olan ve İngiltere’de resmi olarak tanınmayan Tiffany ile karıştırılmamalıdır. Tiffanie’ler iki orjinal ırkın harika bileşimidir.

Orta boy bir kedi olan Tiffanie ince ipeksi tüylere sahiptir. Kürkü boyun bölgesinde ve kuyrukta daha uzun ve kuş tüyü görünümündedir. Vücut yapısı genel olarak Burmese’ye benzer ve kaslıdır, fakat yüzü Chinchilla’yı andırır.

özellikle gözlerin sürmeli oluşu ile Chinchilla’ya benzetilir. Gözleri temiz ve parlaktır. Kürk rengine göre değişen yeşil tonlarındadır. Kafası kısa üçgen şeklinde, kulakları orta boydur. Bacakları orta uzunlukta, patileri ovaldir.

Tüy Bakımı
Yarı-uzun tüylü olarak kabul edilen Tiffanie, uzun tüylü ırklar kadar bakım gerektirmez. Kürkün bakımı için düzenli olarak taranması ve yumuşak bir fırçayla fırçalanması yeterlidir.

Kökeni
Tiffanie, Asya grubundaki tek yarı-uzun tüylü ırktır. Asya grubu, 1980’lerde erkek bir Chinchilla ile leylak rengi dişi bir Burmese’in tesadüfen çiftleşmesi sonucu oluşmuştur.

Burmese’in temel vücut yapısı ve sevecen, yumuşak karakteri ile Chinchilla’nın göz alıcı tüy renklerinin birleşimine sahip yavruların fazla ilgi çekmesi ve beğeni kazanmasıyla bu çiftleşme tekrarlanmış ve ayrı bir ırk oluşmuştur.

GCCF( The Governing Council of the Cat Fancy) tarafından ilk kez 1991’de başlangıç statüsünde kabul edilmiş, 1999’da geçici statüsüne dahil olmuştur. Bir kaç sene içinde şampiyonluk statüsüne yükselmesi beklenen genç bir ırktır.

Karakteri: Dışa dönük, nazik, sevecen, sahibine bağlı ve evde onun peşinde dolaşan, zeki, ilgi çekmekten hoşlanan, oyuncu, meraklı, yumuşak huylu
Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: çikolata rengi; kızıl; mavi; leylak rengi; krem; karamel; kayısı rengi
Tüy Şekli: Orta
Anavatanı: İngiltere
Vücut Yapısı: Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. ayşegül dedi ki:

  tifanie yavru cins arıyorum safkan :(((

 2. fatmanur dedi ki:

  bendee istiyorum bende bende bendeee :(

 3. zzbetul dedi ki:

  Arkadaşlar ben annesinden yeni ayrılmış TİFFANİE cinsi yavru kedi istiyorum Exotic Shorthair da olabilir evde kuşumuz var bu yüzden sakin ve uysal olması gerekli rengi fark etmez Konya’da olması lazım (yavru olması çok önemli!) eğer bu cinslere kediniz varsa yoruma fotoğrafını ve telefon numaranızı yazabilir misiniz

  1. Manolya dedi ki:

   Benim de kuşum var acaba nasıl ikisini birbirine alistirabilirim tiffanie düşünüyorum bence de annesini yeni bırakmış olmalı cinsi cennet kusu

 4. hüma sultan kalkan dedi ki:

  arkadaşlar bende tiffanie kedi sahiplenmek istiyorum. İstanbulda olmalı en fazla 2,5 aylık olmalı eğer böyle bir kediniz varsa telefon numaranızıla birlikte birkaç fotoğrafını atabilirmisiniz?

 5. Nil dedi ki:

  Tiffanie kedisi olan hiç kimse yok mu?

 6. Başak dedi ki:

  Tiffanie, Birman, Burmilla dişi yavru kedi sahiplenmek istiyorum.

BİR YORUM YAZ