Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

Temel Özellikleri
Nazik, sevecen ve sadık kedilerdir. Karakterlerinin kediden çok köpeğe yakın olduğu söylenir. çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşır. Tırmanmayı sever, bu nedenle yüksek yerlere çıkma imkanı verilmelidir. Siberian kedileri çok zeki ve sahibine yakından bağlıdır.

Problem çözme yeteneğine sahip, adını bilen, çağırıldığında gelen ve evde yavru köpekler gibi sahibini takip eden bir ırktır. Vücudun ağır yapısına rağmen çeviktir, oldukça yüksek yerlere sessizce zıplayabilir. Siberian misafirlere karşı korkak veya saldırgan davranışlar göstermez.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Siberian, Rusya orjinli, orta büyüklükte güçlü bir kedi ırkıdır. Kasları belirgindir. Sırtı uzun ve hafifçe eğimlidir, hareket halindeyken düz görünür. Düz duruduğunda arka bacaklar önlere göre hafif daha uzundur.

Patileri yuvarlak ve büyüktür. Kafası, orta büyüklükte yuvarlak hatlara sahip üçgen şeklindedir. Dişilerde burun daha uzundur. Kulaklar dik orta büyüklükte ve geniştir. Gözlerle kulaklar arasındaki mesafe fazladır.

Büyük yuvarlağa yakın şekildeki gözlerin dış açısı hafifçe kulaklara doğru kalkıktır. Göz rengi ile kürk rengi arasında ilişki yoktur. Kabul edilen renk yeşil ile altın arasında herhangi bir renk ve ton olabilir. Sadece Colorpoint sınıfındakilerde gözler hep mavidir. Genel görünüm olarak sağlıklı, çevik ve atletik bir yapısı, yüzünde sevecen bir ifadesi vardır.

Kuyruğu orta boyda, vücut uzunluğundan hafifçe daha kısadır. Tüyleri orta-uzun ile uzun arasıdır. Baş bölgesinde tüyler daha uzun ve kabarıktır. Soğuk iklimlere dayanıklık sağlayan ve kışın belirginleşen sık bir alt tüy tabakası vardır. Kürk rengi konusunda bir kısıtlama yoktur.

En popüler renk kahverengi tekirdir. Irk özelliği olarak Siberian yavaş olgunlaşır ve bu süreç 5 seneyi bulabilir.

Tüy Bakımı
Siberian’ın kalın alt tüy tabakası hava koşullarına ve suya dayanıklılık sağlar. Diğer uzun tüylü ırklar kadar bakım gerektirmez. Düzenli olarak taranması ve fırçalanması gereklidir.

Bu bakımın haftada bir kez yapılması genellikle yeterli olur. özellikle ilkbaharda ve sonbaharda tüy döker. Diğer dönemlerde belirgin tüy dökülmesi yoktur.

Kökeni
Rusya’dan köken alan bir ırktır. Rusya’nın yerli ve doğal kedileridir. Sokak kedileri şeklinde doğal biçimde yaşadıkları ve üredikleri için ırkın belli bir standartını yaratamak güçtür. Bu nedenle her renkte olabilirler.

Amerika’ya ilk kez 1990’da getirilmiştir. Artan popülaritesine rağmen yaygın olmadığından yetiştiricilerin elinde uzun sipariş listeleri vardır.

CFA tarafından 6 şubat 2000’de Miscellaneous (çeşitli) sınıfına kabul edilmiştir.

Karakteri: Dengeli, sessiz, cesur
Bakım: Oldukça bakım gerektirir; düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Benek olmaması şartıyla tüm renkler ve şekiller görülebilir.
Tüy Şekli: Kısmen uzun
Anavatanı: Rusya
Vücut Yapısı: Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Duygu Yavuz dedi ki:

  Merhaba. Yavru, dişi bir sibirya kedisi sahiplenmek istiyorum. Konuyla ilgili yardimci olabilir misiniz? Tesekkurler.

 2. Marina dedi ki:

  Merhaba. Bende yavru, dişi bir sibirya kedisi sahiplenmek istiyorum. Konuyla ilgili yardimci olabilir misiniz? Nerde bulabilirim acaba?Tesekkurler.

 3. halil okçu dedi ki:

  Bende bir tane sabiplenmek istiyorum yardımcı olur musunuz

 4. Hasn dedi ki:

  Merhaba. Bende yavru, dişi bir sibirya kedisi sahiplenmek istiyorum. Konuyla ilgili yardimci olabilir misiniz? Nerde bulabilirim acaba?Tesekkurler.

 5. acar2227 dedi ki:

  Eşim ve çocuğumda alerji olduğu için sibirya kedisi tavsiye ettiler. bir yavru sahiplenmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz?

 6. Hüseyin Namal dedi ki:

  Oğlumun alerjisi dolayısıyla Sibirya kedisi istiyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz.

 7. Aleyna dedi ki:

  Ben de sibirya kedisi sahiplenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  Email: aleyna-zero@hotmail.com

 8. helin dedi ki:

  benimde kedilere aşırı sevgim vardır ve bunun yanında alerjim de var yorumları okudum da sibirya kedilerinde alerji olunmuyormu bi bilen varsa eğer ?

 9. Adil TIKIRDIK dedi ki:

  Antalyada sibirya kedisi sahiplenmek istiyoruz. Yardımcı olursanız çok seviniriz. adiltikirdik@hotmail.com

 10. Pelin Bilgin dedi ki:

  Merhaba, safkan yavru dişi bir sinirya kedisi aajiplenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sebinirim.
  bilginpelin@gmail.com

 11. LEYLA KOÇ dedi ki:

  Allerjik nedeniyle yavru sibirya kedisi sahiplenmek istiyorum.

 12. Zülal Aslan Abanoz dedi ki:

  Merhabalar sibirya kedisi sahiplenmek istiyorum lutfen yardimci olur musunuz?

BİR YORUM YAZ