Russian Blue (Mavi Rus)

Russian Blue (Mavi Rus)

Temel Özellikleri
Sakin ve bağımsız yapısıyla kendini zorla kabul ettirmeye çalışmadan, sevgisini ve duygularını gösterebilen Russian Blue kedileri, pratik zekalı, akrobatik ve beceriklidir.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Uzun ve üçgenimsi kafasının tepesi düzdür. Yuvarlak biçimli ayrık gözler yüze sanki genişmiş gibi bir ifade verir. Burnu orta büyüklüktedir. Aşağı doğru genişleyen iri kulaklarının ucu yuvarlaktır. Kulakları tüylerin seyrekliğinden ve derisinin inceliğinden ötürü şeffafmış gibi durur.

Vücut hatları ve duruşu oldukça zariftir. İnce kemikli uzun bedeninde belirgin ve sıkı kasları vardır. Uzun bacakları daha da ince kemiklidir. Hafifçe yuvarlak gelen patileri ufaktır. Kuyruğu kalın olarak başlayıp uca doğru incelir ve oldukça uzundur.

Dokunulunca ele ipeksi ve yoğun gelen kısa tüyleri çift katlıdır. Esnek ve ince tüyleri gövdesinden kabarık durur.

Tüy Bakımı
Fazla bakım istemeyen bu kedinin tüyleri onları dik tutacak şekilde fırçalanmalıdır.

Kökeni
Russian Blue kedisinin ana kökeni bazı eski kedi ırklarında olabileceği gibi tam olarak bilinmemektedir.

Bir rivayete göre bu kedi kraliçe I. Elisabeth tarafından İngiltere’ye bir Rus liman şehri olan Archangelsk’den getirilmiştir.

O zamanlar Archangel kedisi olarak bilinirken, bir ingiliz kedi show’unda “Yabancı Mavi” olarak tanımlanmıştır. Amerika’ya değişik kısa tüylü mavi kedilerin gitmesi 1880’lerin başında İsveç ve İngitere üzerinden olmuştur. Bu güzel ve tatlı kedi Kuzey Amerika ve Avrupa’da geniş kitleler tarafından benimsenmiştir.

Karakteri: Çok canlı, sevecen, misafirlere sevgi gösteren
Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Parlak mavi; mavi gölgeler tercih sebebi; kafa üstü tüyleri gümüş rengi; tüy uçlarındaki gümüş rengi Mavi Rus’a parlak bir görünüş veya gümüş parlaklığı veriyor. Dip renk ile uç renk arasında net bir kontrastlık var.
Tüy Şekli: Kısa
Anavatanı: Rusya/Büyük Britanya
Vücut Yapısı: Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kıvanç Türkol dedi ki:

    Merhaba çok güzel bir kediş. İzmir Narlıdere’de Yanlız yaşıyorum ve kendime bir kedi arıyorum ancak hafta içi sadece akşamları evde oluyorum. Gün içinde yanlız kalabilecek bir kediye akşamları arkadaşlık dostluk edebilirim.

  2. Feride gür dedi ki:

    Ben İzmir bayraklı dayım ben almak istiyorum mumkunmu

BİR YORUM YAZ