Poşet Toplayarak Kedilerine Bakan Rıza Dede (Yardım Kampanyası)

Poşet Toplayarak Kedilerine Bakan Rıza Dede (Yardım Kampanyası)

Rıza Dedeyi tanıyalı  yaklaşık bir buçuk sene oluyor. Etrafınızda her zaman görebileceğiniz insanlardan değil. Onu özel kılan içindeki hayvan sevgisi. Bu hayvan sevgisi ki; ona ne kar, ne yağmur, ne de yazın sıcak havası engel olabiliyor. Geride bıraktığı 76 yılın yorgunluğu bile onu yıldırmıyor. Rıza Dede evinde ve bahçesinde 50 civarında kedi besliyor. Dediğine göre yazın 100 bile oluyormuş. Hayvanlarının bakımına emekli maaşı yetmediği için el arabasıyla dolaşarak poşet topluyor. Sattığı poşetlerle de hayvanlarına yiyecek veya kedilerine ilaç alıyor. Her sabah çıkıyor, uzun yollar yürüyor ve ağır yükler taşıyor.

Rıza Dedeyi kendi ağzından dinlemeniz için onunla kısa bir röportaj yaptım. Daha sonra Karabük’ün Kayabaşı Mahallesindeki evine gittim ve onu ziyaret ettim. Evini bulmak zor olmadı. Evine doğru gittikçe kedilerin sayısı artıyordu :)

Röportajımız :

 

 • Merhaba Rıza Dede. Seni biz tanıyoruz ama takipçilerimizin de tanımasını istiyoruz. Öncelikle kendinden bahseder misin ?

76 Yaşındayım. 13 yaşından beri çalışıyorum. Gençlikte haddehanelerde ustalık yaptım. Emekli olduktan sonra inşaatlarda çalıştım. Şimdi poşet topluyorum. Onları satarak hayvanlarıma yiyecek alıyorum. Hayvanlar aç.

 • Ne zamandır hayvanları besliyorsun ?

40 senedir hayvan besliyorum. Kedisi köpeği hepsine bakıyorum. Kedilerin evin her yerine giriyorlar. Onlara kapımın girişinde yer yaptım. Üşüyor hayvanlar. Orası sıcacık oluyor şimdi. Bir tane de köpeğim var. Yumruk kadarken buldum. Şimdi kocaman oldu. Adını Aslan koydum. Ben Galatasaraylıyım.

 • Hayvanları beslemek için valilik, belediye gibi yerlerden yardım istedin mi ?

Ne valilik ne de belediye yardım etmiyor. Vali yardımcısına çıktım, belediye başkanına gittim ama nafile. Senin maaşın var dediler. Hiçbir şey yapmadılar. Komşular hayvanseverlere git dedi. Adresi aldım gittim. Onlarda sana yardım edeceğiz diye geldiler. Çok güzel bir kedim vardı evimin içinde beslediğim.  Bakmaya, sevmeye kıyamıyodum ona. Çok seviyordum. Hayvansever kadın çaldı onu daha da gelmediler. Halen daha yardım edecekler.

 • Sıkıntıların neler Rıza Dede ?

Para sıkıntısı var. Hayvanlara yiyecek yetişmiyor. Etrafımda toplanıp yemek istiyorlar. Bazen ayı yettiremiyorum aç kalıyorlar. Gözlerimin içine bakıyorlar. Veterinere 600 lira borç oldu. Fırına 200, kasaba da 150 falan. Her gün 10 ekmek alıyorum. Ciğer, tavuk, kemi, kıyma falan. Değişik yemek vermeyince olmuyor.

 • Yaralanan ya da hastalanan hayvanların oluyor mu ? Olduğu zaman ne yapıyorsun ?

2 tane kedimin gözü kör. Küçücük göz damlasına veteriner 15 lira alıyor. Kolay mı kazanılıyor para. Aşı yaptır diyor ama bir iki tane kedi yokki. 50 tane kedi var. Devamlıda çoğalıyorlar. Kısırlaştırma ameliyatına 200 lira istiyor. 10 dk da ameliyat yapıyor 200 lira istiyor. Hiç insaf yok. Sağolsun Hanım bu işlerden anlıyor. Hasta hayvanlarıma o bakıyor. İğnesini yapar ilaçlarını içtirir. Ben poşet topladığım için takip edemiyorum. Hanım evde takiplerini yapıyor.

 • Son olarak sormak istediğim bir şey var Rıza Dede. Kedilerin ihtiyaçları karşılansa poşet toplamayı bırakır mısın? Yoksa ek gelir için yine çalışmaya devam eder misin ?

Bırakmam mı ya bugün deseler hemen bırakırım. Bir sürü başım belaya giriyor. Kaç sefer topladığım poşetlerim çalındı. Namaza gidiyorum döndüğümde boşaltmışlar arabamı. Geçen gün düştüm. Kafama dikiş atıldı. Rahatsızım, hasta hasta canım almıyor artık. Çokta yorgunum. Ama napçan hayvanlar aç işte. Büyük Hakim hepsini görüyor bunların. Öbür tarafta da o kediler bana bakacak.

Bu sözlerle röportajımızı sonlandırdık. Rıza Dedeye yardım kampanyaları hakkında bilgi verdim. Bir çok insanın kediler için yardım yaptığını ona da yapabileceklerinden bahsettim. Hoşuna gitti ama pek inandırıcı gelmedi. Çünkü bu yaşında yaptıkları da göz önüne alındığında herkesin ona yardım etmesi gerekirken, kimse ona destek olmadı. Hatta küçümsendi, kazıklandı ve ona zorluklar çıkarıldı. Buna rağmen hiç yılmadı ve hayvanlarını sahipsiz bırakmadı.

Rıza Dede’ye yardım yapmak isteyen arkadaşlar için ;

İletişim (Rıza Dede telefon kullanmadığı için) : 

Samet Kadıoğlu
Tel & Whatsapp: 0546 958 83 21
Facebook : Tıklayınız

Mama Gönderilecek Adres : 

Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi
Ömer Lütfi Özaytac Caddes. PTT Yanı Kat:2-4 Karabük

 

————————

Toplanan Bağışlar Aralık Ayı 
15 KG Kuru Mama – Kedisahiplendirme
15 Kg Kuru Mama – Elif Emine Alipek (Karabük)
45 Kg Kuru Mama – Ali Yalınkılıç (İstanbul)
15 Kg Kuru Mama Ve Köpek Tasması – Muharrem Ayar (Karabük)
15 Kg Kuru Mama – Müjde Şahbender (İstanbul)
Kedi bakım ürünleri – İnci Yıldız (İstanbul)
Veteriner Masraflarının Büyük Kısmı – Özge Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. SERA YILMAZ dedi ki:

  bu dedeye ve nineye yardım nasıl yapabiliriz acaba ?

  1. KediSahiplendirme dedi ki:

   Merhabalar. İletişim bilgileri yukarıda yazıyor. Mama yollayabilirsiniz oradan bize. Biz Rıza dedeye ulaştırıyoruz.

BİR YORUM YAZ