Neden Kedi İle Köpek Anlaşamaz?

Neden Kedi İle Köpek Anlaşamaz?

12 Kasım 2012, 17:00Neden Kedi İle Köpek Anlaşamaz? ~ Bilim Atlası

Neden Kedi İle Köpek Anlaşamaz? ~ Bilim Atlası

Yıllar boyunca kedi ve köpek düşmanlığından bahsedilmiştir.

Öyleki “kedi köpek gibi dalaşmak” insan ilişkilerinde dahi kullanılır bir deyim haline gelmiştir. Ancak bu bir kural olamayacağı gibi günümüzde bunun aksi örnekleri gün geçtikçe çoğalmaktadır. Ama kesin bildiğimiz bieşey vardır ki o da kedi – köpek hiç bir zaman anlaşamaz ( tabi istisnai durumlarda var).

Hayvanlar kendi aralarında beden diliyle konuşurlar. İşte bu yüzden kulak, kuyruk, göz, dudak ve dilleri ile çeşitli mimikler yaparlar ve bu mimiklerin bir anlamı vardır. Kedi ve köpek arasındaki bu geçimsizliğin kökeninde karşılıklı olarak bu mimiklerin yanlış anlaşılması asıl nedeni oluşturmaktadır. Ayrıca köpeğindoğasından gelen avcılıkta bu geçimsizliğin nedeni olarak sayılır.

Doğada yaşayan hayvanlar tehlike oluşturabilecek herhangi bir durumda korkarlar ve savunma içgüdüsü ile saldırganlaşırlar. Kedi köpek karşılaşmasında da durum pek farklı değildir. Farklı iki türün birbirlerinin farklı mimiklerini yanlış algılamaları doğaları gereği saldırı ve savuma içgüdüsü doğuracağından sonunda amansız bir kavga başlar.

Kedi ve köpeğin koşuşturması nasıl başlar:) Örneğin; köpeğin hızlı adımlarla kediye yaklaşması kedi için saldırı olarak algılanabileceği gibi köpeğin sevinçle kuyruğunu sallamasıda kovalamacanın başlamasına neden olabilir.

Beden dili olarak tanımlanan bu mimiklerin karşılıklı öğrenilmesi durumunda kedi ve köpek arasında güzel dostluklar kurulabilir. Bu amaçla, yavru yaşlarda bir arada yaşamaya başlayan kedi ve köpeğin birbirlerinin tavır ve davranışlarını tanıması daha kolay olacaktır.

Haberin Tamamı İçin: http://www.bilimatlasi.com/2011/09/neden…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ