Kedilerin Tüy Bakımı

Kedilerin Tüy Bakımı

productimage-picture-soft-sapli-kedi-ve-kopek-icin-tuy-bakim-seti-kucuk-boy-2788jpgKedilerin tüy bakımını belirleyen en büyük faktörlerden birisi kedinizin sahip olduğu kürk tipidir. Uzun ve ipeksi kürke sahip olan Himalayan ve İran Kedisi (Persian) her gün fırçalanmalı, taranmalı sık sık yıkanmalıdır. Maine Coon gibi diğer uzun tüylü cinslerin tüyleri kolay keçelenmez ama kısa tüylü kediler veya Conish Rex gibi seyrek tüylü kedilere nazaran daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar.

Kısa tüylü veya orta uzunlukta tüylü kürke sahip olan kedilerde haftalık bakım ve arada sırada banyo yaptırmak yeterlidir.

Tarama ve fırçalama

Kediniz ilk başlarda bakımdan rahatsız olabilir. Fakat daha sonraları bakım aletlerine alışacaktır ve bakım işiniz kolaylaşacaktır. Kedinizi tarayarak hem tüylerini toplarsanız hemde ona güzel bir masaj keyfi yaşatırsınız. Düzleştirici fırçayla veya bakım eldiveniyle yapacağınız bakım, kedinizin tüylerini parlatacaktır.

Eğer uzun tüylü kediniz varsa ve tuvalet sonrası poposunda pislik kalıyorsa, poposunun çevresindeki tüyleri kesebilirsiniz. Böylelikle kediniz kendini daha rahat bir şekilde temizler.

Yıkama işlemi hakkında bilgi için “Kedi Nasıl Yıkanır” bölümünü inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ