Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Tırnakların nasıl kesileceği bazen kafa karıştırıcı ve bazen de zor bir hal alabilir. Kediniz yavruyken başlayan tırnak kesimleri onun bu işe alışmasını sağlar. Bazı kediler tırnaklarının kesilmesinden çok korkarlar ancak erken yaşlarda başlayan tırnak kesimleri bu korkuyu azaltmaktadır.

Her tırnağın orta kısmında canlı doku denilen, damar ve sinirleri içeren bir oluşum vardır. Beyaztırnaklı hayvanlarda bu doku gözle görülebilmekte ve tırnak kesiminin non-traumatik olarak kolayca uygulanmasına imkan vermektedir. Ancak siyah tırnaklar bu dokunun görülmesine izin vermemektedir. Tırnak kesiminde bu iş için öze olarak tasarlanmış tırnak makasları kullanılmaktadır. Bunlar çok çeşitlidir ve veteriner kliniklerinde veya pet shoplarda bulabilirsiniz. İnsanlar için kullanılan tırnak makasları kedi ve köpeklere uymamakta, kullanılmamaktadır.

Tırnak makası aldıktan sonra, tırnağın ne kadar kesileceğine karar vermek gerekir. Genel olarak tırnak uzunluğu, ayak parmağının altındaki yumuşak doku ile aynı hizada olmalıdır. Bunu ayarlamak için tırnak makasını ayak altındaki yumuşak dokuyla aynı hizada tutup tırnağı tırnak makasının içine alıp kesmelisiniz.

Bu teknik dışında yapılan uygulamalarla canlı dokuyu da kesebilirsiniz ve bu tırnakta kanamaya yol açar. Tırnak kanamasıyla karşılaşılan durumlarda kullanılabilecek birçok preparat mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanı gümüş nitrat içerenidir. Bundan sonuç alınamaz ise 15dk lık hafif bir bandaj uygulanabilir. Eğer bundan da sonuç alınamaz ise veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ