Kedilerin İdrar Püskürtmesini Önlemek

Kedilerin İdrar Püskürtmesini Önlemek

Dişi ve erkek kediler idrar püskürtebilirler. Bunların en kötüsü kızışma zamanına girmiş, kısırlaştırılmamış erkek kedidir. Aşırı ağır bir kokulu çiş püskürterek içgüdüsel olarak iz bırakır. Bu kokulu sorunla baş etmek için ilk olarak kedinizi kısırlaştırın. Bu işlem, kedi cinsel olgunluğa gelmeden önce, 6 aylıkken yapılabilir ve bu vâka ile hiç karşılaşılmadan atlatılabilir.

İdrar püskürtme olayları kısırlaştırma işleminden sonra neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır. Nadirde olsa kısırlaştırma sonrasında idrar püskürtme devam ediyorsa; tıbbi problemler (böbrek hastalıkları, alt idrar yolları hastalığı vs.), kum ve kum kabı ile ilgili problemler, aşırı heyecan, aşırı korku veya agresiflik sebeplerden dolayı olabilir. Sorunun kaynağını hemen bulmalı ve ona göre önleminizi almalısınız. Kedinizin idrar püskürtmesini istemiyorsanız, idrar püskürtülen yerler iyice temizlemeli ve narenciye kokusu sürülmelidir. Folyo da sererseniz yararlı olacaktır. Kediler folyoları sevmez ve idrarı folyoya çarpınca çıkan sesten çok rahatsız olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ersin Yükselir dedi ki:

    Benim erkek-dişi 2 kedim var.Bu kedilerin 2-3 ay sonra yavruları olabilir.Bakabilecek olan varsa kedileri annelerinin emzirmesi bittikten sonra verebilirim.Alıcı bulamazsam kısırlaştırabilirim.Ama gönlüm elvermiyor.Alıcı olursa;Istanbul/Kartal— Tel; 0 505 385 34 46

    1. hüma sultan dedi ki:

      anne ve babanın cinsi ne acaba

BİR YORUM YAZ