Kedilerin Farklı Özellikleri

Kedilerin Farklı Özellikleri

Kedilerin bilinmeyen bazı özellikleri…

1-Kediler; özgürlüğüne düşkün hayvanlardır insan egemenliğini kabul etmezler, başlarına buyruk hareket ederler. Çağırıldıklarında kendileri istiyorlarsa gelirler, istemiyorlarsa dönüp bakmazlar bile. Bazen köşelerine çekilir etrafı gözlerler, bazen de etrafta dolanmaya başlar, yaptığınız işe engel olmak için ellerinden geleni yaparlar, Bunlar herkes tarafından bilinen yönleridir aslında. Ancak onlarla ilgili bilinmeyen başka enteresan özellikler de var.Kediler insanlar gibi cezalandırmalardan anlamazlar. Tam tersi ödüllendirildikleri davranışı tekrar etme eğilimindedirler.

2-İnsan gözünde bulunmayan bir tabaka sayesinde dış dünyadan gelen çok az miktarda ışığı bile yansıtırlar. Ayrıca göz bebekleri insanınkinden üç kat daha fazla açılabilir. Böylece gözlerine daha fazla ışık girer. Yansıtıcı tabaka, ışığı yansıtarak yakın çevreyi aydınlatır. Kediler bu sayede karanlıkta rahatça dolaşabilirler. Loş bir ortamda yüzüne ışık vuran kedilerin gözleri bu tabakadan yansıyan ışık nedeniyle fosforlu gibi parlak görünür.

3-Kedi kafasını veya çenesinin yanlarını size, mobilyaya veya herhangi bir nesneye sürtünüyorsa, bu bölgesini işaretlemek İçin koku bıraktığını gösterir, Kafasının önündeki, ağız çevresindeki ve çenesindeki dokular feromon isimli bir kimyasal salgılar ve sürtünmeyle karşı tarafa geçer. Kediler kokuların ne kadar zaman önce bırakıldığını anlar ve buna göre tehlikeye karşı dikkatli olurlar.

4-Kedilerin hafızası köpeklerinkinden 200 defa daha güçlü. Fakat bu güçlü hafıza seçici ve sadece işine yarayacak bilgileri kendine saklıyor.

5-Kedilerin işitme duyuları insanlarınkinden beş kat daha güçlüdür. Kediler kulaklarını 180 derece döndürebilirler ve bir ses kaynağını bir bekçi köpeğinden on kez daha hızlı saptayabilirler,

6-Kedi saatte 50 kilometre hızla koşabilir ve kuyruğunun 7 katı i i kliğe sıçrayabilir.

7-Kedileri okşamak, kan basıncını düşürür ve yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir. Bu bilimsel olarak da kabul ediliyor.

8-Karanlıkta insanlardan 6 kat daha iyi görürler. Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler aslında. Bu renk körlüğü insanlarda görülen renk körlüğüne çok benzer. Kediler daha çok mavi ve yeşil tonlarında görüyorlar.

9-Nabızları yaşlarına bağlı olarak dakikada 160-240 arasında atmaktadır.

10-Vücutlarında 290 kemik ve 577 kas bulunuyor. Köprücük kemikleri olmadığı için de kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.

11-Evde yaşayan kediler ev eşyalarının ve özellikle kendi eşyalarının (su, enek kaplarının, tuvaletlerinin) yerlerinin değişmesinden hiç hoşlanmazlar. Ayrıca yemeklerini ayak altı bir yere koymamanızı tavsiye ederiz.

12-Kediler, tüm memeliler arasında uykuya en düşkün olanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının
sadece iki senesini uyanık geçiriyor. Cenelde derin uykuya dalmak yerine şekerleme yapmayı tercih ederler.

13-Son derece meraklılar.Ne olduğunu keşfetmek için her türlü şeyin içine girip tırmanmaya çalışırlar.

14-Kedilerin en belirgin özelliklerinden biri de mırlamaktır. Özellikle çok sakin huzurlu ve mutlu olduklarında mırlarlar. Fakat derin mırıltılar rahatsız olduklarını veya acı çektiklerini de ifade edebilir. Kedinizin keyifli anlarında nasıl mırıldadığını biliyorsanız bu iki durum arasındaki farkı kolayca ayırt edebilirsiniz.

15-Kediyi azarlarsanız onu korkutursunuz. Rekabet ortamında, güçlü bir kedi hasmına dik dik bakar ve rakibi düşmanlığı tırmandırmaktansa bakışlarını kaçırmayı tercih edebilir, Yani kediniz siz ona ısrarla baktığınızda bakışlarını kaçırıyorsa teslim olduğu anlamına geliyor.

Kaynak : Cat&Dog Aylık Kedi ve Köpek Dergisi Ekim Sayısı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ