Kediler İçin Aşı Takvimi

Kediler İçin Aşı Takvimi
Aşıya gitmeden önce

-Kediniz hasta olmamalıdır. (üşütme, ishal ya da diğer rahatsızlıklar vb.)

-Hamile kedilere aşı yapılmamalıdır.

-Dişi kediler çiftleştirilmeden önce leukemia ( aşağıda bilgi mevcut ) aşılaması yapılmış olmalıdır.

-Sütten kesilmemiş yavru kediler aşıya götürülmemelidir. (Anne sütü en doğal bağışıklılığı verir. O nedenle sütün kesilmesi beklenmelidir.)

Aşı yapıldıktan sonra ne yapmalıyım?

-Kedinizi stres yaratacak etkenlerden uzak tutun.

-Mümkünse istirahat etmesini sağlayın. (Aşıdan sonra genel yan etkiler; hafif rahatsızlık, hafif ateş, iştah kaybı, aktivite kaybı)

-Aşıdan sonraki ilk saatler aşının yan etkilerini gözlemlemek açısından çok önemlidir. Kedinizde normal dışı gelişmeler ya da alerji söz konusu ise vakit geçirmeden veterinerinizle irtibata geçin. (Kedilerin çok da az olsa aşıya karşı reaksiyon geliştirmeleri mümkündür.)

-Aşı yerini ara ara kontrol edin. 10.000’de bir olmakla birlikte aşı yerinde tümör oluşma olasılığı vardır. Böylesi bir oluşum aşılanmadan 2 aya kadar sonra söz konusu olabilir.

Karma Aşı (FCV+FHV+FPV)

Karma aşı aslında üç rahatsızlığa  (“Feline Calicivirus”, “Feline Herpes Virus” ve “Feline Panleukapenia Virus”) karşı yapılan bir toplu aşıdır. Feline Panleukapenia Virus, kediler için öldürücüdür. Virüs kedilerde “iştah kaybı” ve “kusma” ile kendini gösterebileceği gibi hiçbir belirti göstermeden de etkili olabilir. Bu virüs inanılmaz sıcaklıklarda, nemli ortamlarda bile yaşayabilen çok güçlü bir virüstür. O sebeple aşılama önemlidir.Feline Calicivirus ve Feline Herpes Virus, kedilerde solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kedilerdeki solunum rahatsızlıklarının % 80’inin arkasındaki bu virüsler bulunur. Nezleli kedilerden ya da nezleli insanlardan geçebilir. (Akan gözler, burunlar bu virüslerin dağılmasında etkendir.)Özellikle nezleli ortamlarda kedilerin yiyecek kaplarının nezlenin etkisinden iyi korunması gerekir. Bu virüs ciddi solunum hastalıklarına sebep olur.

 

Her yıl tekrarlanmalıdır.

Leukemia (Feline Leukemio Virus)

Kedi Lösemisi olarak da bilinen leukemia hastalığı için aşılama iki ya da üç aşamalı olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte kedinizi leukemia’ya karşı aşılatmadan önce leukemia testi yaptırmalısınız. Zira kediniz ne yazık ki leukemia ise bu durumda onun sağlığını daha da kötüleştirmeniz söz konusudur. Bu hastalığı taşımadığını test ile tespit ettikten sonra aşılamaya geçilmelidir.

 Her yıl tekrarlanmalıdır.

 Kuduz (Rabies)

Kuduz aşısı kedi besleyenler için aslında yasal bir zorunluluktur. Zira kediniz bir yabancıyı ısırdığında ya da tırmaladığında halk sağlığı kuralları açısından ısırılan/tırmalanan kişi kedinizin kuduz olup olmadığını teşhis ettirme hakkına sahiptir. Bu tür bir sıkıntıyı bertaraf etmenin en doğru yolu bir veteriner kliniğinde kedinizi kuduza karşı aşılatmak ve aşılandığının delilini teşkil eden karneyi de emin bir şekilde saklamaktır.

Her yıl tekrarlanmalıdır.

 

————————————————————————————————-

İlk Aşılama :

1. gün : Karma aşısı – 1. doz
21. gün : Karma aşısı – 2. doz
27. gün : Kuduz aşısı

Periyodik Aşılama :

Karma ve kuduz aşıları yılda bir kez tekrarlanır.

İç paraziter ilaçlama üç ayda bir tekrarlanır.

Risk oranı yüksek bölgelerde (köy,tatil beldeleri,deniz kentleri vs)iç paraziter ilaçlama iki ayda bir, dış paraziter ilaçlama ayda bir yapılmalıdır.01

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ