Kedi Nasıl Yıkanır ?

Kedi Nasıl Yıkanır ?

Kediler bilindiği gibi temizliğine en çok dikkat eden canlıların başında gelir. Dil ve dişleri ile yaptıkları temizlik onların doğasının bir parçasıdır. Kedilerin kendilerini temizlemeleri boş vakitlerinde en çok yaptıkları şeydir.

Kediniz ne kadar kendini temizlesede bu kimi zaman yetersiz kalabilir. Bu zamanlarda kedinizi yıkama ihtiyacı duyabilirsiniz. Kedinizi yıkamak için yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

1. Adım

Kedinizi yıkamak için en uygun zamanı seçmelisiniz. Bu zaman kedinizin yorgun ve uysal olduğu bir zaman olmalı. Neredeyse tüm enerjisini harcatmanız sizin açınızdan iyi olur. Çünkü çoğu kedi suyun içinde kendini kaybedebiliyor. Kedinizle oyun oynayarak enerjisini tüketmek en iyi yoldur.

2. Adım

Kedinizin yıkama esnasında size zarar vermemesi için tırnaklarını kesin. 100 yıllık sahibi dahi olsanız size tırnağını saplayabilir ve sizi yaralayabilir. Sudan kaçmak için bütün numaralarını yapacaktır.

3. Adım

Kedinizi tarayarak iyice temizleyin. Böylece dökülmek üzere olan tüyleri toplamış olursunuz. Yıkama aşamasına gelince kedinizin kulağına pamuk koyarak su kaçmaması için tedbirinizi alın.

Yıkama Aşaması

Kedinizi yıkayacağınız yerde kaymamanız için paspas kullanın. Hareketli bir yıkama geçirebilirsiniz. Her türlü güvenlik önlemini almanızda fayda var.

Kedinizi yıkamak için ılık su hazırlayın. Su kesinlikle sıcak olmasın. Kedinizi yıkayacağınız küveti veya leğeni 10-15 cm derinliğinde ılık suyla doldurun. Kedinizi yıkamaya sırtından başlayın. Ürkütmeden  bir başlangıç yapın. Hareketleriniz yavaş ve sakince olsun. Kedinizin yüzüne ve kulaklarına su değdirmekten kaçının.

Özel kedi şampuanıyla masaj yaparak başından kuyruğuna her yerini şampuanlayın. Kendi şampuanlarınızı kullanmaktan kaçının. Çünkü bu şampuanlar kedinizin derisinde kurumaya neden olabilir. 5 birim su karşılığında 1 birim şampuan kullanılması tavsiye edilmektedir. Sizde ona oranla şampuanlamaya dikkat edin. Şampuanın kedinizin yüzüne ve kulaklarına girmemesine özen gösterin.

Durulama aşamasında yine ılık su kullanın. Kedinizin vücudunda hiç şampuan kalmayacak şekilde iyice durulamanız gerekmektedir. Kalan şampuan kedinizi kaşındırır ve derisini tahriş eder. Bunun için çok iyi durulama yapılması gerekmektedir. Kedinizin yüzü kirli ise hafif nemli bir havlu ile temizleyin.

Kurulama aşamasında kedinizi tamamen kaplayacak büyük bir havluya sarın. Erkenden kuruması için sıcak bir ortamda bırakabilir veya saç kurutma makinesiyle dikkatli bir şekilde kurutma yapabilirsiniz.

Kediniz artık pırıl pırıl :)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Esra Koçer dedi ki:

    Makale için çok teşekkür ederim. Kedimi yıkarken savaşlar veriyordum. Makaledeki adımları peşpeşe yapınca kolay bir yıkama oldu :)

  2. guseyf dedi ki:

    derim ki saç kurutma makinası kullanmayın benim ki çok korkuyor korkudan beni ısırdığını bile biliyorum havlu işleminden sonra kaloriferin önüne bırakabilirsiniz

  3. Kedi manyağıı dedi ki:

    Çok teşekkür ederim bende kedi alıcam az kadlı :)) Çok yardımcı oldunuzz <333

BİR YORUM YAZ