Kedi Almadan Önceki Hazırlıklar

Kedi Almadan Önceki Hazırlıklar

Yavru Kedi“Kediyi merak öldürür” deyişini neredeyse bilmeyen yoktur sanırım. Bu deyiş çok doğrudur. Kedilerde bitmek bitmeyen bir merak vardır. İlginç olan her şey onların dikkatini çekecektir. Özellikle kediniz yavru ise işiniz daha zordur. Kediniz aşırı merak duygusu ile ev ortamında tehlike altına girebilir. Kedi almadan önce riskleri azaltmak için evde bazı düzenlemeler yapmalıyız.

Evinizi en uygun şekilde düzenlemek için kendinizi kedinizin yerine koyun. Daha önce hiç girmediğiniz bir yer gibi evinizi incelemeye alın. Kedinizin girebileceği yerleri kontrol edin. Kedinizin üzerine çıkabileceği yüksek eşyaları dikkatle gözden geçirin. Genellikle devrilip düşebilecek eşyalar yüksek yerlerde tehlike teşkil etmektedir. En önemli konulardan biride kedinizin içine girip çıkamayacağı şeyleri ortadan kaldırmaktır. Çünkü böyle kuytu yerler kedilerin merakını en çok tetikleyen yerlerdir.

Kedi İçin Tehlikeli Oyunlar

Türk halkı olarak dikiş ve nakış işleri evlerimizde çok yaygın olarak yapılmaktadır. Çalışma yapmadığınız zamanlarda bunları kaldırmanız sizin ve kediniz için en doğru karar olacaktır. Çünkü kediler her türlü iplik, yün ve kurdelelerle oynamaya bayılırlar. Herhangi bir tığ veya iğne batması sonucu yaralanmalardan çekiniyorsanız kesinlikle çalışmalarınızı kedinizin bulamayacağı bir yerde saklamalısınız.

Kediler merak ettikleri şeyleri en ince ayrıntısına kadar araştırır. Bu sebeple evinizde çöpünüzün dağılmasını istemiyorsanız dışarıda bulunan çöpleri kapaklı almalısınız. Çöplere başka odalarda karşılaşmak istemiyorsanız en doğru karar budur.

Bir diğer tehlike ise tuvalettir. Tuvaletteki su kedinin dikkatini çeker ve klozetin içine girebilir. Bunun olmasını istemiyorsanız her daim klozet kapağınız kapalı olsun.

Tuvalet ve banyolardaki tuvalet kâğıtlarını asarken dikkat etmelisiniz. Çünkü kediler bütün bir ruloyu sıkılmadan çıkartıp etrafa yayabilir. Tuvalet kâğıdını mümkün olduğunca kedi için çekilmesi zor bir şekle getirin.

Gizlenme Alanları

Kediler stresli oldukları zaman karanlık ve kuytu yerlerde durmayı severler. Evinizde böyle alanlar varsa kedinin güvenliği için risk teşkil etmiyorsa kapatmayın. Burada önemli olan kedinin böyle yerlere girip çıkabilmesidir. Özellikle yavru kediler için bu çok önemlidir. Çünkü girdikleri yerlerden çıkamayabilirler.

Buzdolabı, kanepe, koltuk veya kitaplık gibi alanların arkaları genelde boşluk olur ve kediler buraya girmeye bayılırlar. Buraları karton türü bir şeylerle kapatabilirsiniz veya çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz. Kediler yapışkan yerlerde yürümeyi hiç sevmezler. Herhangi bir sıkışma ve yaralanma ile karşılaşmak istemiyorsanız bunu yapmalısınız.

Dolaplar ve çekmeceler. Kedi sahipleri çok iyi bilirler ki bu iki yer kedilerin 1 numaralı merak alanlarıdır. Sinsice ve sessizce girerler ve sizden saklanırlar. Buralarda kedilerin kapalı kalma problemi olabilir ve tehlike arz eder. Bu yüzden dolaplarınız ve çekmeceleriniz hep kapalı olmalıdır.


Yüksek Yerlere Tırmanış

kedi ağacı

Kediler tırmanabildikleri her yere tırmanırlar. Özellikle yeni doğmuş kedilerde bu çok görülür. Devamlı tırmanma faaliyetindedirler. Kedinizin perdelerinize veya bu tür başka yerlere tırmanmasını istemiyorsanız ona bir güzellik yaparak “kedi ağacı” alabilirsiniz. Hem evinize de güzel bir dekor olabilir.

 

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

Elektrik ve telefon kabloları kedi için risklidir. Oyun sanıp ısırabilir. Kabloları mümkün olduğunca ortada bırakmayın. Üstünü halı veya halı türü malzemelerle kapatabilirsiniz.

Bilgisayar, yazıcı, yarayıcı, monitör ve modem gibi aletlerin kablolarını fişe taktıktan sonra artan kısmını bir bant veya lastik yardımıyla kısaltın. Kediniz oralarda gezinirken kablolara takılıp aletleri düşürebilir.

Ütü yaptıktan sonra ütünüzü dikkatli bir şekilde kediniz için güvenli olacak bir yere bırakmalısınız. Kediniz ütünüzü düşürebilir veya kendini yakabilir.

Pencerelerinize ince tel veya sağlam bir sineklik türü şeyler kullanabilirsiniz. Bu tür güvenlik önlemleri kedilerinizin pencereden aşağı düşmesini engelleyecektir.

Kedinizin Odasını Hazırlayın

kedi odası

Kedinizi eve getirmeden önce yapmanız gereken ilk şey onun ihtiyaç duyacağı malzemeleri satın almaktır. Kedinize uygun bir mama ( Piyasada yavru kedi, yetişkin kedi,yaşlı kedi ve light kedi maması mevcuttur.) almalısınız. Onun dışında mama ve su kapları, tuvalet kabı, tuvalet kumu ve ilgisini çekebilecek bir oyuncak almalısınız. Kediler tırmalayarak tırnaklarındaki ölü deriyi temizler ve bedenlerini esneterek egzersiz yapmış olurlar. Kedinize tırmalama tahtası almanız sizin ve kediniz için faydalı olacaktır. Çünkü kedi tırmalama tahtasına alıştığı zaman evdeki eşyaları tırmalamayacaktır.

Tuvalet kabıyla yemek kabı yan yana olmamalıdır. Kediniz bu olaya hassasiyet gösterebilir ve mamayı yemeyi reddedebilir. Tam tersi olarak mamayı yiyip tuvalet ihtiyacını başka bir yerde de giderebilir. Tuvalet kabı kuytu bir yerde olursa kediniz için çok iyi olacaktır. Çünkü kediler, tuvalet ihtiyaçlarını giderirlerken stressiz bir ortamda olmaları gerekmektedir.

Yeni bir kediyi eve alıştırmak için onu geceleri veya bir yere giderken odaya kapatabilirsiniz. Bunun nedeni hem kediyi güvene almak hem de kedinin eve alışma sürecini hızlandırmaktır. Kedi kendini güvende hissedeceği için diğer odalara daha kolay alışacaktır.

Kedinizin odası fazla iş yapılmayan bir yerde olmalıdır. Yatak odaları bunlar için en müsait alandır. Kediniz eve alışıncaya kadar ona güven veren bir ortam yapmanız gerekmektedir. Kediniz eve ve size alıştıktan sonra her sabah uyandığınızda üstünüzde o olacaktır. Bu odalar ve bu yapılanların hepsi kedinin size ve eve alışmasını sağlamaktır.

www.kedisahiplendirme.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ