İran Kedisi (Persian)

İran Kedisi (Persian)

Temel Özellikleri
Tartışmasız ilk tercih edilen ev kedisi olan Persian, aileye ve dostluğa olan tüm düşkünlüğü ve zekası ile tanınır. Ancak bakımı oldukça dikkat gerektirir.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Yüzünün etkileyici geniş ve yuvarlak kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. Belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. Gözler iri, yuvarlak ve kabarıktır.

Uçları yuvarlak hafifçe öne eğik kulakları ufaktır ve alt tarafları fazla geniş değildir. Kulaklarının alçak oturuşu kafasının yuvarlaklığını bozmaz.

Bedeni alçak ve güçlü, asla kaba sayılmayacak bir tıknazlıktadır. Kemikleri ve kütlesi ona bir armağan gibidir. Kasları neredeyse abartıya kaçacak bir biçimde yapılıdır.

Dört ayağı da kısa ve kalındır, ön ayakları düz iner. Sırtı muntazamdır, iri patileri yuvarlak ve sıkıdır. Parmakları birbirine yakındır. Kuyruk uzun olmamakla beraber gövdenin uzunluğuna uygundur. Uzun, sık ve canlı tüyleri gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık durur. Omuzlar dahil tüm beden boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

Tüy Bakımı
Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer şartlar başka türlüsünü gerektirmiyorsa mümkün olduğunca kuru şampuan kullanılması gerekir.

Kökeni
İran kedilerinin uzun tüylü Türk Ankara kedilerinden geldiği sanılmaktadır. Her iki cins de doğulu kediler olarak tanınır. Eski İran kedilerinin Ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardı.

İran kedileri Avrupalılar tarafından tüylerinden ötürü beğenilerek yetiştirildiler ve tüm uzun tüylü kedi yarışmalarının vazgeçilmez galipleri oldular. İran kedisinin süregelen ısrarlı yetiştirilmesi sonucunda sarsılmaz yerleri olan İngiliz ve Amerikan Shorthair’ler bile kendi ana vatanlarında tahtlarını kaybettiler.

Karakteri: En çok tercih edilen ev kedilerinden, zeki, dost, sadık
Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Beyaz; gümüş rengi; altın sarısı; siyah; duman rengi; mavi; kızıl; krem; mavi-krem; vizon deseni
Tüy Şekli: Uzun
Anavatanı: İran
Vücut Yapısı: Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. isimsiiiizzzzz dedi ki:

  ücretsizmi ?

 2. mustafa dedi ki:

  Ücretsiz ise sahiplenmek isterim. Beyaz ise özellikle. Mail ile irtibat kurabilirsiniz.

 3. mnykcx dedi ki:

  Bu kediye sahiplenmek isdiyorum ne yapmm gerekir.lutfen irtibata gecermisniz

 4. ada dedi ki:

  telefonnumaranız ne

 5. sıla emekli dedi ki:

  ücretsiz bu cins kediden sahiplenmek istiyorum mümkünse yeni doğmuş

 6. sukru dedi ki:

  ücretsiz yada çok az ücretli olarak sahiplenmek isterim

 7. cansu dedi ki:

  Meraba ben sahiplenmek isterim asilarini yatira bilirim benim olmasini cok isterim ona bakicak durumum var eyer bana donwrseniz sevinirim 05543776644 bana ulasirsaniz sartlarimizi gorusmek isterim saygilarla cansu.

 8. Nurcan dedi ki:

  Beyaz renkte bır ıran kedisi istiyorum yalnız e postadan degılde 05314353863 nolu numaramdan bana ulssanız konussak ama cok ıstıyorum

 9. ahmet dedi ki:

  SBiz bir iran kedisi sahip olmak istiyoruz telefon umu bırakıyorum geri dönerseniz sevinirim 05300474796

 10. Zeynep Umur dedi ki:

  Sahiplenmek istiyorum acill lütfen telefon numaraniz nedir acill

 11. Bilgi dedi ki:

  Merhaba evde bir maltese terrier beyaz köpeğim var ona arkadaş olacak yavru beyaz safkan iran kedisi sahiplenmek istiyorum bu cinsi tercih etmemin nedeni yumuşak huylu olmasındandır.Bu konuda bana lütfen yardımcı olun 05355679590

 12. Ayfer cakir dedi ki:

  Ucretsiz ise beyaz yavru iran kedisi sahiplenmek istiyoruz

BİR YORUM YAZ