Dış Parazitleri Kontrol Altına Almak

Dış Parazitleri Kontrol Altına Almak

Pireler, keneler ve kulak akarları gibi dış parazitler çok rahatsız edicidirler ve ciddi bir sağlık problemi oluştururlar. Özellikle güçsüz, yaşı veya çok genç kediler için büyük sıkıntılar yaratabilirler.

Pire Kontrolü :

kedi pireKedinizin yaşadığı ortama özen göstermelisiniz. Kedinizin bulunduğu ortam düzenli olarak temiz tutulmalı ve elektrikli süpürge ile temizlenmelidir. Yetişkin pireleri öldürmek ve yavru pirelerin büyümesini engellemek için temizlik çok önemlidir.

Kediniz dışarıda serbestçe geziyorsa eve pire taşıma olasılığı çok yüksektir. Kedinize sokaktan veya diğer kedilerden pire geçebilir. Bunu önlemek için ilaç veya ilaçlı ürünler kullanabilirsiniz. Kedinizi dışarıya salarken pirelerden korumak için pire tasması kullanabilirsiniz. Bunun dışında kediniz eve geldiğinde dış parazit spreyi kullanabilirsiniz. Sadece kedinizi değil evinizi de pirelerden korumanız için düzenli pire kontrol yapmanız gerekmektedir. Çünkü ev ortamında pireler çoğalırlarsa sizin içinde büyük problemler oluşacaktır.

Keneler  :

keneKediniz dışarıda dolaşırken kene kapabilir. Kendi kendisini temizleyerek keneden kurtulabilir fakat kulak arkası gibi ulaşamadığı yerlere kene yapışırsa çıkartması imkansızdır. Bu durumda keneyi çıkartma işi size düşer. Keneye kesinlikle çıplak elle dokunulmamalıdır. Kene ısırıp size yapışabilir. Keneyi çıkartmak için eldiven, cımbız ve kene çıkartıcı kullanabilirsiniz. Kedinizin vücudunu sıkıca tuttuktan sonra hızla keneyi çıkartın. Çıkarttığınız keneyi tuvalet kağıdına sararak tuvalete atıp sifonu çekin. Eğer kedinizde birden fazla kene varsa çıkarttığınız keneleri içinde alkol olan bir kaba atın. Bütün keneleri çıkarttıktan sonra alkollü kutuyu tuvalete döküp sifonu çekin.

Kene çıkartma işleminde kedinizin ısırılan yerinde kene parçası kalırsa endişe etmeyin. Zamanla o parça çıkacaktır. Enfeksiyon kapmasını engellemek için ısırılan bölgenin üzerine biraz antiseptik sürerek iyleşene kadar kontrol altına alabilirsiniz.

Kulak Akarları :

Kulak akarlarıKedinizin kulaklarının biraz kirli olması gayet normaldir. Pamuk ve pamuğun üstüne dökeceğiniz mineral yağlarla kolayca temizlenir. Fakat kedinizin kulakları çok kirli görünüyorsa, büyük olasılıkla kedinizin kulağında akar vardır. Kulak akarları; kulak kanallarında beslenen bulaşıcı küçük böceklerdir.

Kulak akarından şüphelendiğiniz vakit teşhis için bir veteriner hekimden yardım almanızda fayda vardır. Kulak akarlarından kurtulmak oldukça zordur. Bu yüzden sabırlı olmanız gerekir. Veteriner hekimin verdiği ilaçları tavsiye ettiği sürece kullanmalısınız. Bu hastalıklarda yapılan en büyük yanlış ise hastalığın geçtiği düşünülerek ilaç vermeyi bırakmaktır. İlacı veteriner hekimin önerdiği kullanılması gereken süreden erken kesmek, bitti sanılan kulak akarının tekrar canlanmasına sebep olabilir. Verilen ilaçlar üreme döngüsünü kıracak şekilde uzun süreli kullanılmalıdır.

Evinizden birden fazla kedi varsa kulak akarları bütün kedilere geçebilir. Özellikle yavru kediler arasında daha hızlı taşınmaktadır. Şüphelendiğiniz durumda erken müdahale etmek evdeki bütün kedi nüfusunu büyük bir sıkıntıdan kurtaracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ