British Shorthair

British Shorthair

Temel Özellikleri
Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Bazen içine kapanık bazen de hareketli ve canlı tam bir mahalle kabadayısı gibi davranır.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Dairevi ve güçlü kafa, yuvarlak kemik yapısıyla bütünleşir. Alnı yuvarlak gelip tepesi hafifçe düzleşir. Burun yayvan ve orta büyüklüktedir. çene ve burun kısmı bu ırka özgü bir şekilde sağlam ve iyi gelişmiştir. Bıyıklardan sonra belirgin bir boşluk vardır.

Orta boy kulakların uçları yuvarlak, taban kısımları ise geniştir. Birbirinden tamamen ayrık olan kulaklar başın biçimiyle uyumludur.

Gözler uyanık bakışlarıyla iri ve yuvarlaktır. Beden orta ile büyük olabilir, tıknazdır ve kedinin arka tarafı düz görünümdedir.

Göğsü geniş ve derindir. Bacaklar güçlü ve orta boydadır. Patileri de yuvarlak ve sıkıdır. Orta uzunlukta olan kuyruk dibine doğru genişleyerek ve uca doğru hafifçe incelerek bedenle uyum sağlar. Tüyleri kısa, dayanıklı ve tek kattır. Kesinlikle kıtıklanmaz.

Tüy Bakımı
Kendisini temizler, bakımını yapar ve kendi kararlarını alarak kendi ayaklarının üzerinde durur. Ya bebekliğinden itibaren muntazam bakıma alıştırırsınız, ya da pes edebilirsiniz.

Kökeni
British Shorthair 19. yüzyılın sonlarına doğru Harrison Weir adında bir kedi sever tarafından kedi gösterisinde sergilenerek tüm dünyaya tanıtılmıştır. Uzun bir süre boyunca da kedi şov dünyasının en popüler kedisi olan British Shorthair’in yıldızı uzun tüylü İran kedisiyle birlikte 2. Dünya Savaşı sıralarında sönmüştür.

İngiltere’de bugün bu kediler Amerika’daki kardeşlerinin aksine renklerine göre ayrılırlar ve her renk ayrı bir ırk olarak kabul edilir.

Karakteri: Kompleksiz, sabırlı, sessiz
Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Melez kedi renkleri hariç herhangi bir renk veya şekilde olabilir; çikolata rengi; lavanta rengi; himalaya modeli; bu renklerin beyazla karışımı
Tüy Şekli: Kısa
Anavatanı: Büyük Britanya
Vücut Yapısı: Büyük

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. OSMAN dedi ki:

  yavrusu olursa hemen alırım mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 2. gokhanertem dedi ki:

  merhabalar,

  uzun zamandır duman renkli bir kedi evlat edinmek istiyorum. yavru verecek olanlar olursa gokhanertem_78@hotmail.com adresinden iletişime geçmelerini rica ederim.

 3. kemal aykar dedi ki:

  Antalya’da yaşıyorum. 27 yıldır ailecek kedi bakıyoruz. Antalya yada çevre illerden british shorthair veya scottish fold kedi yavrusu sahiplenmek istiyorum. kargo ücretini karşılarım. sahiplenmek önceliğimdir ama 300 tl ye kadar da para verebilirim. bana bu numaradan ulaşa bilirsiniz. 0553 411 9393 kemalaykar@yandex.com ( gri renk ve dişi olması önceliğimdir)

 4. ebrusen dedi ki:

  Yavrusu olursa sahiplenmek istiyorum e.sen10@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz

 5. banu çağlar dedi ki:

  Merhaba;
  kızıma british shorthair bir kedi arıyorum babasını kaybettik ve tek çocuk olması sebebi ile sahiplenmek isterim ücretli ise fiyat öğrenebilirmiyim

 6. Semra ulgen dedi ki:

  British shorthair dişi bir kedicik sahiplenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

 7. tuğçe dedi ki:

  1 haftalık scottish fold/british shorthair bebeklerimiz için lütfen iletişime geçiniz. tgc.akpinar@gmail.com

  1. elif nihan dedi ki:

   yavrunusu sahiplenebilirim

 8. elif dedi ki:

  Merhaba, yavru bir british shorthair sahiplenmek istıyorum. yavru olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

 9. cengiz dedi ki:

  9 aylık bakımları yapılmış traşlı kısırlaştırılmış bir erkek yavru var elimde satmak zorunda kaldım. ilgilenenler cengizusta88@hotmail.com adresinden bana ulaşabilir.

 10. Asli dedi ki:

  Merhaba, gri renkli yavru bir british shorthair sahiplenmek istiyorum. Yavru olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. offlimite@hotmail.com

  1. gonca Koçer dedi ki:

   Merhaba arayisiniz devam ediyorsa iletişim kuralim

 11. bora ilkinönü dedi ki:

  merhaba,

  gerçek british shorthair evlatlık istiyorum. Parayla satmaya çalışanlar boşuna iletişim kurmasın. yeni doğmuş veya 3 aya kadar olabilir. boraster@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 12. Soydan dedi ki:

  Istanbul ve cevresinde olan ve british shorthair yavrusu veya scottish fold yavrusu olanlar var ise iletisime gecebilir hayvan satilmasindan yana degilim butun her seyi elimizde hazir sadece bir yavru ariyoruz ucretsiz sahiplendirecek olan varsa lutfen iletisime gecsin

BİR YORUM YAZ