Scottish Fold

Scottish Fold

Temel Özellikleri

Akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni ortamlara kolayca adapte olabilir. Sadık ve evine bağlıdır.

Ailenin tüm üyelerine kendini sevdirir ancak seveceği sahibini ise kendi seçer. Sahibinin yanında olmayı sever ancak asla kucak kedisi değildir. Sahibi ile oyun oynamayı ve ilgi çekmeyi sever. özellikle atılan bir oyuncağı getirmekten büyük keyif alır.

Sessiz bir kedidir. Diğer petlerle ve insanlarla iyi anlaşır. Konforlu ortamları sever ancak gerektiğinde iyi bir fare avcısıdır. Hem evde hemde bahçede yaşayabilir ancak yalnız kalmayı sevmez.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Bu ırk kedilerin en belirgin özellikleri oldukça küçük ve içe doğru kıvrık kulaklarıdır. Kulağın kıvrıklığı, kıkırdak yapısının kıvrık olmasıyla ilgilidir ve genetiktir. Kulakları çeşitli olaylar karşısında aşağı yukarı hareket eder. Bu kulak yapısı onların ne kadar dikkatli hayvanlar olduğu gerçeğini pekiştirir.

Yuvarlak, geniş bir kafa yapısı ve sağlıklı dişleri ile güçlü bir çeneye sahiptir. Ağız yapısı hafif uzun ve öne doğru çıkıktır. Kıvrımlı duran ağız gülen bir ifade kazandırır. çıkıntılı yanaklar, hafif kavisli kısa bir burnu vardır.

Yüzüne sevimli görünüm kazandıran gözleri geniş, yuvarlak ve birbirinden oldukça ayrıktır. Gözleri genellikle altın veya bakır rengindedir. Ancak tüy rengi ile uyumlu olarak değişebilir. Ayrıca gözler, bazen tuhaf bir şekilde iki rengi birden yansıtabilir.

Geniş göğüsleri ve gelişmiş omuzları ile orta boyutlarda, yuvarlak hatlara sahip bir kedidir. Kaslı vücut yapıları vardır. Bacakları vücuduna oranla oldukça kısa ama güçlü, patiler yuvarlaktır. Kıvrık kulakları ile tanınan bu ırk Amerika’da populer ilk on kedi arasında yer alır.

Tüm yavrular düz kulaklı olarak doğar ve yaklaşık 3 hafta sonra kulakları kıvrılmaya başlar. Kıvrık kulaklar işitmeye engel değildir. Eğer bir hastalık hali varsa yada hava çok sıcaksa kulaklardaki kıvrıklık azalır. Diğer kedilere oranla daha fazla kulak salgısı vardır ancak bu normaldir ve herhangi bir enfeksiyona işaret etmez.

Sağırlık görülebilir, ancak bu ırkın kıvrık kulakları ile değil beyaz tüy genleri ile ilgilidir. Vücudunu kaplayan tüyler kısadır. Sık ve yoğun olan tüyleri dokunulduğunda kadife hissi veren yumuşaklıktadır.

Tüy Bakımı
Orta düzeyde tüy bakımına ihtiyacı vardır. Haftada 2-3 kez fırçalama yeterlidir. Mayıs ayında bölgesel olarak mevsime bağlı bir tüy değişimi yaşarlar. Bu dönem de fırçalamaların sık yapılması ölü tüylerin toplanmasını kolaylaştıracağından faydalıdır.

Kökeni
1961 yılında İskoçya’da William Ross adlı bir çiftçi tarafından farkedilen Scottish Fold kedisi annesi düz kulaklı ve babası bilinmeyen bir ırktır.

Babasının bilinmemesi bu ırkın genetik olarak kökeni konusunda araştırmaların tam olarak sonuçlanamasına neden olmuştur. Bu nedenle belli bir seceresi olmayan çiftlik kedisi olarak tanımlanmıştır.

Ancak diğer ırklardan oldukça farklı bir kulak yapısı olan bu kedinin 1966 yılında GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) tarafından resmi olarak ilk kaydı yapılmıştır. Daha sonra tanımlama aşamasında 1970 yılında ırkın kulak enfeksiyonlarının genetik bir bozukluk olduğu ve kulak hastalıklarına yatkınlığı olduğundan resmi tanımlama ve kabulü işlemi durdurulmuştur.

Bunun üzerine Amerika’ya götürülerek işlemlerine devam edilmiştir. Carnivor genetik araştırmacısı olan Dr. Nail Todd tarafından 3 vavru değişik yetiştiricilere verilmiş ve üremesi sağlanmıştır.

Bu yetiştiricilerden Pensilvanyalı yetiştirici Salle Wolfe Peters ırkın gelişimine büyük katkılarda bulunmuş ve 1973 de CFA (Cat Fanciers Association) tarafından tanınan ırk 1978 yılında şampiyonluk statüsüne alınmıştır.

Bu gün Amerika’da popüler ilk 10 ırk arasında yer alan, Highland Fold ve Coupari olarak da adlandırılan Longhair Scottish Fold 1980 yılına kadar ayrı bir tür olarak kabul edilmememiş ve genel olarag Scottish Fold olarak adlandırılmıştır.

Ancak daha sonra ACFA, NCFA, ACA, CFF gibi organizasyonlar tarafından da ayrı bir tür olarak kabul edilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir.

Karakteri: Akıllı, sakin huylu, yumuşak sesli, evine bağlı, oyun oynamaktan hoşlanır.
Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Mavi, kırmızı, beyaz-siyah, krem, duman, chinchilla, portakal renklerde, tekir, parçalı ve iki renkli; gümüş tekir, gölgeli gümüş, gölgeli altın, siyah duman, birçok renk görülebilir.
Tüy Şekli: Kısa
Anavatanı: A.B.D.
Vücut Yapısı: Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. Serap HASAR diyor ki:

  Merhabalar,yavru scottish fold arıyoruz. Bizimle ömür boyu güven ve sevgi içinde yaşayacak ve ailemizin bir parçası olacak inş. Ücretsiz yavrularına gercek yuva arayan kedi severlerin irtibata geçmesi rica olunur. mail adresimiz seraphasar@hotmail.com

 2. Ali berk diyor ki:

  Merhaba, yavru scottish fold ariyorum. Benim bi parçam olarak evimde sevgi ve özenle bakabileceğimden emin olabilirsiniz. Ücretsiz yavrusunu verebilecek olan lütfen irtibata geçsin mail: aliberkesen@hotmail.com

 3. Özgür diyor ki:

  Minik bir scottish evlat edinmek istiyorum. Hayvanlarin parayla satilmasindan rahatsiz olanlardanim. Lutfen sahiplendirmek isteyen bir mail atsin hemen donerim… ozgur@isdunyasi.com

 4. arif diyor ki:

  Yavru Scottish Fold arıyorum, dişi veya erkek farketmez. Daha önce çok tatlı bir siyam kedim vardı, şehir değişikliği nedeniyle yanıma alamadım. Yanıma yoldaş olacak, beraber uyuyacak bir arkadaş istiyorum. Sahiplendirmek isteyen benimle irtibata geçsin ona çok iyi bakacağımdan emin olabilir, istediği an fotoğraflarını çekip gönderebilirim.
  İletişim: arif.tekinkaya@outlook.com

 5. ebru diyor ki:

  Scottish Fold yavru arıyorum.

 6. SANEM MERVE YILMAZ diyor ki:

  ankarada yaşıyorum dişi yada erkek farketmez bi yavru arıyorum sanem1987@gmail.com adersinden ulasabılırsınız.

 7. hasan diyor ki:

  SCOTTİSH FOLD yavru veya yetişkin cinsiyeti de fark etmez ücretsiz vermek isteyen olursa hasanari33@gmail.com ulaşsın hemen dönerim nerde olursa olsun gelip alırım. Yıllardır hayalini kurduğum bir kedi maddi imkansızlıktan ötürü alamıyorum lütfen dönerseniz sevinirim….

 8. hasan diyor ki:

  SCOTTİSH FOLD yavru veya yetişkin cinsiyeti de fark etmez ücretsiz vermek isteyen olursa hasanari33@gmail.com ulaşsın hemen dönerim nerde olursa olsun gelip alırım. Yıllardır hayalini kurduğum bir kedi maddi imkansızlıktan ötürü alamıyorum lütfen dönerseniz sevinirim…. Labarant veteriner sağlığı ve biyoloji okudum şimdi yükseklisans yapıyorum bir arkadaş ve yoldaş ve aynı zamanda dost olsun bana herşeyini üstlenirim kendimde yapa biliyorum lütfen maddi imkansızlığım yüzünden yüzlerce lira veremiyorum varsa bir hayır sever çok sevinirim…

 9. Şeyma diyor ki:

  Scotishfold erkek yavru kedi sahiplenmek istiyorum.
  barutseyma@gmail.com

 10. Berk Gökden diyor ki:

  Merhaba, Scottish Fold yavru kedi arıyoruz. Lilac veya Blue Grey renkte ve erkek olması tercihimizdir. Anne ve babası bilinen yavru arıyoruz. Tüm gün yalnız kalmayacağı sıcak bir evimiz var. Ücreti konusundaki tekliflere açığız. PetShop’lar ile ilgilenmiyoruz. berkgokden@gmail.com

 11. gokhanertem diyor ki:

  Merhabalar,yavru scottish fold arıyoruz.
  10 yıldır beslediğim kedimi kaybedince yeni bir evlat edinmek istiyorum. gokhanertem_78@hotmail.com adresinden iletişime geçmenizi rica ederim.

 12. Ahmet diyor ki:

  İzmit’te yaşıyorum ve Scottish fold cinsi yavru erkek kedi arıyorum. Ücretsiz olarak yavrularına yuva bulmak isteyenler biyokuzu@hotmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 13. emriye balçın diyor ki:

  Merhaba ben de scottish fold yavru edinmek istiyorum bu işin para ile yapılmasına karşıyım. Yavrularına yuva arayan kedi sahiplerinin maillerini bekliyorum. Ömür boyu benimle olacak kızıma arkadaş olarak istiyorum. Ücretsiz yavru verecek olan gönlü kocaman insanlardan mail bekliyorum. emriye.terzi@gmail.com

 14. tugba diyor ki:

  Selam,
  Yavru erkek scottish fold ariyorum.tugba_turan1@hotmail.com ulaşabilirsiniz. Petshoplarla ilgilenmiyorum.iyi bakildigindan emin olmak istiyenler için en iyi aileyiz.

 15. basak diyor ki:

  Yavru erkek scottish fold ariyorum irtibata gecerseniz sevinirim. yagmrbe@gmail.com
  Ankara

 16. ziya diyor ki:

  Ben de arkadasima scottish fold almak istiyorum ama hep ucretli sahipkendiriliyor eger ucretsiz sahipkensirmek isteyen varsa lutfen bana uladin

 17. ebrusen diyor ki:

  Scottish fold veya british shorthair kedi sahiplenmek istiyorum ilgilenen olursa e.sen10@hotmail.com

 18. Senanuur Guleryuz diyor ki:

  çok tatlı ya lütfen telefon numarası verırmısınız

 19. Önder Bektaş diyor ki:

  En fazla 2 yaşında olan bir scottish fold sahiplenmek istiyorum. İstanbul da yaşıyorum. onder_873@hotmail.com mail adresine sahiplendirmek isteyenler mail atabilir. Sahiplendirme sonrası dilerlerse iletişimde kalınabilir.

 20. ali4295 diyor ki:

  0 -6 aylik olsun scottish fold sahiplenmek istiyrum

 21. havva diyor ki:

  bunlardan birini sahiplenemezmiyim

 22. FERYAL TOLAY diyor ki:

  merhaba acil scottish fold dişi 0-6 aylık sahiplenmek istiyorum, mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz.tolga.tolay@hotmail.com

 23. nezihe us diyor ki:

  merhaba ben hasta bir arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak istiyorum. Kedileri çok seviyor.Ücretsiz ve yavru scottish fold arıyorum lütfen yardımcı olun…

 24. Cenk diyor ki:

  Erkek Scottish Fold sahiplenmek istiyorum ailem ile Saf iran kedisi sahibiyiz fakat kendi evimde bir dosta ihtiyacım var. iletişim : cenk_kasapoglu@hotmail.com

 25. Ayça diyor ki:

  Yavru scottish fold arıyorum,dişi yada erkek farketmez. Ailemizin bir parçası olmasını istiyoruz, ücretsiz yavrularına gerçek yuva arayanların irtibata geçmesi rica olunur. Mail: a.aycagumus@gmail.com

 26. gülşen diyor ki:

  yavru scottish fold kedi sahiplenmek istiyorum hayvanların ücrete bağlı olarak satılmasına karşıyım onlar da bizim gibiler o sebepten ücretsiz istiyorum istanbul silivrideyim polat33-perikizi34@hotmail.com

 27. atilla diyor ki:

  Scottish fold erkek yavru arıyorum , ücretsiz sahiplendirme isteyen kedi dostlarının desteğini bekliyorum. İrtibat . atillaarslann@hotmail.com

 28. Sümeyye diyor ki:

  Ücretsiz scottish fold kedisi arıyorum

 29. Sümeyye diyor ki:

  Ücretsiz scottish fold kedisi arıyorum lütfen bana ulasin

 30. Atilla diyor ki:

  Merhaba,
  Scottish Fold, Brittish shorthair kedi sahiplenmek istiyorum.
  Daha önce kedi bakımı tecrübemiz vardır.
  cbdplanet@gmail.com

 31. Emre diyor ki:

  Sahiplenmek üzere kesinlikle ücretsiz yavru Scottish fold ilgilenenler. Mail yoluyla numara bıraksın lütfen .

 32. Emre diyor ki:

  Sahiplenmek üzere kesinlikle ücretsiz yavru Scottish fold ilgilenenler. Mail yoluyla numara bıraksın lütfen . emreinam89@gmail tel no 533 163 44 55

 33. dilek diyor ki:

  Ücretsiz scottish fold yavru istiyorum. İstanbul Büyükçekmece de oturuyorum. Lütfen…

 34. mustafa kurtuluş diyor ki:

  Scottish fold yada british short hair yavru yada 1 yaşını geçmemiş kedisini ücretsiz sahiplendirmek isteyenler iletişime geçebilirsiniz isterseniz kedinizin yaşayacağı evi ve aileyi tanımak isterseniz kapılarımız açık buyrun gelin kendilerini dünyanın en iyi hayvan severleri olarak tanıtan ve kendi kedisinin yavrusundan para kazanmak isteyen hayvan severlik kisvesi altına gizlenen tüccarlar lütfen uzak durun 0507 708 81 82

 35. sevgi-yagız güneş diyor ki:

  merhaba scotısh fold yavru ıstıyoruz hatta oglum daha cok ıstıyor.ama pıyasaa cok yuksek rakamlar ıstıyorlar ben okadasr veremem 500 tl verebılırım .ınanın aılemızın 4. uyesı olacak onu sımdıden cok sevıyoruz maıl gonderın hemen donerım

  1. kerem diyor ki:

   Kedi buldunuz mu acaba:)

   1. Ali diyor ki:

    sizde var mıdır kerem bey ? ulaşabilir misiniz bana ?

 36. seydi diyor ki:

  Biz de yavru bir scotish fold sahiplenmek istiyoruz en kisa zamanda. 3 kişilik ailemiz biraz renk gelsin çocuklarım hayvanlarla dost büyüsün istiyorum. Ücretsiz yavru verebilecek olanlar lütfen mail atabilir mi?

 37. hacer diyor ki:

  Yavru scottish fold arıyorum varsa sahiplenmek istiyorum Hacernur2001@hotmail.com mail adresim

 38. birnaz diyor ki:

  SCOTTİSH FOLD KEDİ SAHİPLENMEK İSTİYORUM PARA İLE KEDİ KÖPEK VS. SAHİPLENDİRENLERDEN VE ONLARI PARA İLE SATIN ALANLARDAN DEĞİLİM . ÇÜNKÜ HİÇ BİR CAN TİCARET AMAÇLI KULLANILAMAZ DEĞERİ HER NE KADAR YÜKSEK OLURSA OLSUN .
  SAHİPLENDİRMEK İSTEYENLER DÖNÜŞ YAPSIN LÜTFEN
  İSTANBUL İÇİ kuruoglu144@gmail.com

 39. Levent Sahin diyor ki:

  Daha önce bakmis olduğumuz scottish kedimizi,çocuğumuzun alerjisi nedeniyle bir kişiye ücretsiz vermiştik.Simdi de biz yardım rica ediyoruz.
  Şimdi yine bir scottish kedimiz olsun istiyoruz.
  Vermek isteyenlerin irtibata geçmesi bizi mutlu kilacaktir.
  Veterinerimiz çok güvenilirdir.Ayrica kaliteli marka mama kullanacağımizi garanti ederiz.
  Saygılarımla…

  1. Rabiye diyor ki:

   Merhaba 17 aylık dişi kedimiz var , uygun olursa gorusebiliriz, bidolubibos@gmail.com

 40. Sevim diyor ki:

  merhaba yavru bir scottish fold kedi sahiplenmek istiyorum. ücretsiz olarak yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim :)

 41. Zeynep diyor ki:

  Merhabalar, Scottish fold yavru kedi sahiplenmek istiyoruz. Yardımcı olabilirseniz çok çok seviniriz. Teşekkürler şimdiden. Mail adresim; zeynepterzi94@gmail.com

 42. Çağla evsen diyor ki:

  Merhaba İstanbul/andolu yakasında yavru Scottish fold sahiplenmek istiyoruz ,iletişim caglaevsen@gmail.com

 43. Mustafa gul diyor ki:

  Merhaba, istanbulda ikamet ediyoruz.istanbul ve yakin illerden yavru scottish fold sahiplendirmek isteyen olursa iletisime gecebilir.iki kisilik ailemize yeni bir bir birey ariyoruz.simdiden tesekkurler. bybarsss@hotmail.com

 44. Rabiye diyor ki:

  17 aylık dişi scotish fold kedimizi eşyaları ile birlikte sahiplendirmek istiyoruz , alttaki mail adresinden irtibata geçebilirsiniz bidolubibos@gmail.com

BİR YORUM YAZ