Scottish Fold

meow

Temel Özellikleri

Akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni ortamlara kolayca adapte olabilir. Sadık ve evine bağlıdır.

Ailenin tüm üyelerine kendini sevdirir ancak seveceği sahibini ise kendi seçer. Sahibinin yanında olmayı sever ancak asla kucak kedisi değildir. Sahibi ile oyun oynamayı ve ilgi çekmeyi sever. özellikle atılan bir oyuncağı getirmekten büyük keyif alır.

Sessiz bir kedidir. Diğer petlerle ve insanlarla iyi anlaşır. Konforlu ortamları sever ancak gerektiğinde iyi bir fare avcısıdır. Hem evde hemde bahçede yaşayabilir ancak yalnız kalmayı sevmez.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Bu ırk kedilerin en belirgin özellikleri oldukça küçük ve içe doğru kıvrık kulaklarıdır. Kulağın kıvrıklığı, kıkırdak yapısının kıvrık olmasıyla ilgilidir ve genetiktir. Kulakları çeşitli olaylar karşısında aşağı yukarı hareket eder. Bu kulak yapısı onların ne kadar dikkatli hayvanlar olduğu gerçeğini pekiştirir.

Yuvarlak, geniş bir kafa yapısı ve sağlıklı dişleri ile güçlü bir çeneye sahiptir. Ağız yapısı hafif uzun ve öne doğru çıkıktır. Kıvrımlı duran ağız gülen bir ifade kazandırır. çıkıntılı yanaklar, hafif kavisli kısa bir burnu vardır.

Yüzüne sevimli görünüm kazandıran gözleri geniş, yuvarlak ve birbirinden oldukça ayrıktır. Gözleri genellikle altın veya bakır rengindedir. Ancak tüy rengi ile uyumlu olarak değişebilir. Ayrıca gözler, bazen tuhaf bir şekilde iki rengi birden yansıtabilir.

Geniş göğüsleri ve gelişmiş omuzları ile orta boyutlarda, yuvarlak hatlara sahip bir kedidir. Kaslı vücut yapıları vardır. Bacakları vücuduna oranla oldukça kısa ama güçlü, patiler yuvarlaktır. Kıvrık kulakları ile tanınan bu ırk Amerika’da populer ilk on kedi arasında yer alır.

Tüm yavrular düz kulaklı olarak doğar ve yaklaşık 3 hafta sonra kulakları kıvrılmaya başlar. Kıvrık kulaklar işitmeye engel değildir. Eğer bir hastalık hali varsa yada hava çok sıcaksa kulaklardaki kıvrıklık azalır. Diğer kedilere oranla daha fazla kulak salgısı vardır ancak bu normaldir ve herhangi bir enfeksiyona işaret etmez.

Sağırlık görülebilir, ancak bu ırkın kıvrık kulakları ile değil beyaz tüy genleri ile ilgilidir. Vücudunu kaplayan tüyler kısadır. Sık ve yoğun olan tüyleri dokunulduğunda kadife hissi veren yumuşaklıktadır.

Tüy Bakımı
Orta düzeyde tüy bakımına ihtiyacı vardır. Haftada 2-3 kez fırçalama yeterlidir. Mayıs ayında bölgesel olarak mevsime bağlı bir tüy değişimi yaşarlar. Bu dönem de fırçalamaların sık yapılması ölü tüylerin toplanmasını kolaylaştıracağından faydalıdır.

Kökeni
1961 yılında İskoçya’da William Ross adlı bir çiftçi tarafından farkedilen Scottish Fold kedisi annesi düz kulaklı ve babası bilinmeyen bir ırktır.

Babasının bilinmemesi bu ırkın genetik olarak kökeni konusunda araştırmaların tam olarak sonuçlanamasına neden olmuştur. Bu nedenle belli bir seceresi olmayan çiftlik kedisi olarak tanımlanmıştır.

Ancak diğer ırklardan oldukça farklı bir kulak yapısı olan bu kedinin 1966 yılında GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) tarafından resmi olarak ilk kaydı yapılmıştır. Daha sonra tanımlama aşamasında 1970 yılında ırkın kulak enfeksiyonlarının genetik bir bozukluk olduğu ve kulak hastalıklarına yatkınlığı olduğundan resmi tanımlama ve kabulü işlemi durdurulmuştur.

Bunun üzerine Amerika’ya götürülerek işlemlerine devam edilmiştir. Carnivor genetik araştırmacısı olan Dr. Nail Todd tarafından 3 vavru değişik yetiştiricilere verilmiş ve üremesi sağlanmıştır.

Bu yetiştiricilerden Pensilvanyalı yetiştirici Salle Wolfe Peters ırkın gelişimine büyük katkılarda bulunmuş ve 1973 de CFA (Cat Fanciers Association) tarafından tanınan ırk 1978 yılında şampiyonluk statüsüne alınmıştır.

Bu gün Amerika’da popüler ilk 10 ırk arasında yer alan, Highland Fold ve Coupari olarak da adlandırılan Longhair Scottish Fold 1980 yılına kadar ayrı bir tür olarak kabul edilmememiş ve genel olarag Scottish Fold olarak adlandırılmıştır.

Ancak daha sonra ACFA, NCFA, ACA, CFF gibi organizasyonlar tarafından da ayrı bir tür olarak kabul edilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir.

Karakteri: Akıllı, sakin huylu, yumuşak sesli, evine bağlı, oyun oynamaktan hoşlanır.
Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Mavi, kırmızı, beyaz-siyah, krem, duman, chinchilla, portakal renklerde, tekir, parçalı ve iki renkli; gümüş tekir, gölgeli gümüş, gölgeli altın, siyah duman, birçok renk görülebilir.
Tüy Şekli: Kısa
Anavatanı: A.B.D.
Vücut Yapısı: Orta

Scottish Fold sitemize 09 Kasım 2012 tarihinde eklenmiş ve 23.986 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Erkan
19 Şubat 2013 - 11:39

scottish Kedisi istiyorum arkadaşlar … Evimde beslemek üzere dişi scottish kedilerinizi Sahiplenebilirim. 531 211 66 66

Serap HASAR
22 Şubat 2013 - 02:13

Merhabalar,yavru scottish fold arıyoruz. Bizimle ömür boyu güven ve sevgi içinde yaşayacak ve ailemizin bir parçası olacak inş. Ücretsiz yavrularına gercek yuva arayan kedi severlerin irtibata geçmesi rica olunur. mail adresimiz seraphasar@hotmail.com

Ali berk
11 Nisan 2013 - 09:17

Merhaba, yavru scottish fold ariyorum. Benim bi parçam olarak evimde sevgi ve özenle bakabileceğimden emin olabilirsiniz. Ücretsiz yavrusunu verebilecek olan lütfen irtibata geçsin mail: aliberkesen@hotmail.com

Özgür
03 Ağustos 2013 - 00:17

Minik bir scottish evlat edinmek istiyorum. Hayvanlarin parayla satilmasindan rahatsiz olanlardanim. Lutfen sahiplendirmek isteyen bir mail atsin hemen donerim… ozgur@isdunyasi.com

arif
16 Eylül 2013 - 09:15

Yavru Scottish Fold arıyorum, dişi veya erkek farketmez. Daha önce çok tatlı bir siyam kedim vardı, şehir değişikliği nedeniyle yanıma alamadım. Yanıma yoldaş olacak, beraber uyuyacak bir arkadaş istiyorum. Sahiplendirmek isteyen benimle irtibata geçsin ona çok iyi bakacağımdan emin olabilir, istediği an fotoğraflarını çekip gönderebilirim.
İletişim: arif.tekinkaya@outlook.com

ebru
24 Aralık 2013 - 16:04

Scottish Fold yavru arıyorum.

SANEM MERVE YILMAZ
04 Mart 2014 - 10:29

ankarada yaşıyorum dişi yada erkek farketmez bi yavru arıyorum sanem1987@gmail.com adersinden ulasabılırsınız.

hasan
12 Mart 2014 - 21:28

SCOTTİSH FOLD yavru veya yetişkin cinsiyeti de fark etmez ücretsiz vermek isteyen olursa hasanari33@gmail.com ulaşsın hemen dönerim nerde olursa olsun gelip alırım. Yıllardır hayalini kurduğum bir kedi maddi imkansızlıktan ötürü alamıyorum lütfen dönerseniz sevinirim….

hasan
12 Mart 2014 - 21:33

SCOTTİSH FOLD yavru veya yetişkin cinsiyeti de fark etmez ücretsiz vermek isteyen olursa hasanari33@gmail.com ulaşsın hemen dönerim nerde olursa olsun gelip alırım. Yıllardır hayalini kurduğum bir kedi maddi imkansızlıktan ötürü alamıyorum lütfen dönerseniz sevinirim…. Labarant veteriner sağlığı ve biyoloji okudum şimdi yükseklisans yapıyorum bir arkadaş ve yoldaş ve aynı zamanda dost olsun bana herşeyini üstlenirim kendimde yapa biliyorum lütfen maddi imkansızlığım yüzünden yüzlerce lira veremiyorum varsa bir hayır sever çok sevinirim…

Şeyma
15 Mart 2014 - 00:53

Scotishfold erkek yavru kedi sahiplenmek istiyorum.
barutseyma@gmail.com

Berk Gökden
16 Mart 2014 - 21:10

Merhaba, Scottish Fold yavru kedi arıyoruz. Lilac veya Blue Grey renkte ve erkek olması tercihimizdir. Anne ve babası bilinen yavru arıyoruz. Tüm gün yalnız kalmayacağı sıcak bir evimiz var. Ücreti konusundaki tekliflere açığız. PetShop’lar ile ilgilenmiyoruz. berkgokden@gmail.com

gokhanertem
29 Mart 2014 - 13:08

Merhabalar,yavru scottish fold arıyoruz.
10 yıldır beslediğim kedimi kaybedince yeni bir evlat edinmek istiyorum. gokhanertem_78@hotmail.com adresinden iletişime geçmenizi rica ederim.

Ahmet
06 Nisan 2014 - 22:53

İzmit’te yaşıyorum ve Scottish fold cinsi yavru erkek kedi arıyorum. Ücretsiz olarak yavrularına yuva bulmak isteyenler biyokuzu@hotmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

emriye balçın
22 Nisan 2014 - 13:38

Merhaba ben de scottish fold yavru edinmek istiyorum bu işin para ile yapılmasına karşıyım. Yavrularına yuva arayan kedi sahiplerinin maillerini bekliyorum. Ömür boyu benimle olacak kızıma arkadaş olarak istiyorum. Ücretsiz yavru verecek olan gönlü kocaman insanlardan mail bekliyorum. emriye.terzi@gmail.com

tugba
31 Mayıs 2014 - 23:58

Selam,
Yavru erkek scottish fold ariyorum.tugba_turan1@hotmail.com ulaşabilirsiniz. Petshoplarla ilgilenmiyorum.iyi bakildigindan emin olmak istiyenler için en iyi aileyiz.

basak
02 Haziran 2014 - 01:06

Yavru erkek scottish fold ariyorum irtibata gecerseniz sevinirim. yagmrbe@gmail.com
Ankara

ziya
11 Haziran 2014 - 09:47

Ben de arkadasima scottish fold almak istiyorum ama hep ucretli sahipkendiriliyor eger ucretsiz sahipkensirmek isteyen varsa lutfen bana uladin

kemal aykar
27 Haziran 2014 - 00:17

Antalya’da yaşıyorum. 27 yıldır ailecek kedi bakıyoruz. Antalya yada çevre illerden british shorthair veya scottish fold kedi yavrusu sahiplenmek istiyorum. kargo ücretini karşılarım. sahiplenmek önceliğimdir ama 300 tl ye kadar da para verebilirim. bana bu numaradan ulaşa bilirsiniz. 0553 411 9393 kemalaykar@yandex.com ( gri renk ve dişi olması önceliğimdir)

çetin
01 Ağustos 2014 - 19:18

merhabalar ben afyondan çetin her hangi yavru bir kedi sahiplenmek istiyorum ona ömürlük evimi açıcam kedi bakımından anlıyorum daha önce kedi baktım sahiplencegim kedinin sahibi pet kargo parasının onun karşılamasını istiyorum çünkü bu aralar sıkışkınım geçici süreline kedileri aşırı derece çok seviyorum evim müsait biz ailecek hayvan severiz irtibat için bana ulaşınız saygılarımla 0535 898 70 62

kaan
10 Ağustos 2014 - 01:40

Yeni çok sevdiğimiz scottish fold duman kedimizi kaybettik ve halen boşluktayiz evin bir anlami yok ücretsiz sahiplendirmek isterseniz çok makbule geçer olumlu dönüşlerinizi bekliyor olacağız 0536 376 6209

ebrusen
01 Eylül 2014 - 00:51

Scottish fold veya british shorthair kedi sahiplenmek istiyorum ilgilenen olursa e.sen10@hotmail.com

Senanuur Guleryuz
07 Eylül 2014 - 16:27

çok tatlı ya lütfen telefon numarası verırmısınız

Mustafa Kurtuluş
01 Ekim 2014 - 14:33

selamlar küçük kızımla birlikte sevgi ile büyüyecek bir scottish fold yada british short istiyoruz ücretsiz sahiplendirmek isteyen olursa iletişime geçebilir hatta kedinin yaşayacağı evimizi görmek isteyenlerede kapımız açıktır. 0507 708 8182

Önder Bektaş
02 Ekim 2014 - 11:22

En fazla 2 yaşında olan bir scottish fold sahiplenmek istiyorum. İstanbul da yaşıyorum. onder_873@hotmail.com mail adresine sahiplendirmek isteyenler mail atabilir. Sahiplendirme sonrası dilerlerse iletişimde kalınabilir.

ali4295
01 Kasım 2014 - 14:21

0 -6 aylik olsun scottish fold sahiplenmek istiyrum

havva
17 Kasım 2014 - 08:36

bunlardan birini sahiplenemezmiyim

FERYAL TOLAY
25 Kasım 2014 - 17:12

merhaba acil scottish fold dişi 0-6 aylık sahiplenmek istiyorum, mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz.tolga.tolay@hotmail.com

nezihe us
10 Aralık 2014 - 19:53

merhaba ben hasta bir arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak istiyorum. Kedileri çok seviyor.Ücretsiz ve yavru scottish fold arıyorum lütfen yardımcı olun…

erdogan
29 Aralık 2014 - 10:52

scottish Kedisi istiyorum arkadaşlar … Evimde beslemek üzere dişi scottish kedilerinizi Sahiplenebilirim.05327196269

Cenk
14 Ocak 2015 - 03:50

Erkek Scottish Fold sahiplenmek istiyorum ailem ile Saf iran kedisi sahibiyiz fakat kendi evimde bir dosta ihtiyacım var. iletişim : cenk_kasapoglu@hotmail.com

Ayça
26 Ocak 2015 - 21:36

Yavru scottish fold arıyorum,dişi yada erkek farketmez. Ailemizin bir parçası olmasını istiyoruz, ücretsiz yavrularına gerçek yuva arayanların irtibata geçmesi rica olunur. Mail: a.aycagumus@gmail.com

gülşen
29 Ocak 2015 - 11:44

yavru scottish fold kedi sahiplenmek istiyorum hayvanların ücrete bağlı olarak satılmasına karşıyım onlar da bizim gibiler o sebepten ücretsiz istiyorum istanbul silivrideyim polat33-perikizi34@hotmail.com

atilla
06 Şubat 2015 - 20:49

Scottish fold erkek yavru arıyorum , ücretsiz sahiplendirme isteyen kedi dostlarının desteğini bekliyorum. İrtibat . atillaarslann@hotmail.com

Adil Baş
24 Şubat 2015 - 16:40

Merhaba, ben scottish fold yavru sahiplenmek istiyorum. En iyi şekilde bakımını yapacağıma emin olabilirsiniz ki zaten kız arkadaşım veteriner verecek kişi ile tanışıp tanıştırabilirim. Tamamı ile güvenebilirsiniz kontroller için zamanla fotoğraf ve bilgi de paylaşabilirim teşekkür ederim.

Adil Baş
24 Şubat 2015 - 16:40

Merhaba, ben scottish fold yavru sahiplenmek istiyorum. En iyi şekilde bakımını yapacağıma emin olabilirsiniz ki zaten kız arkadaşım veteriner verecek kişi ile tanışıp tanıştırabilirim. Tamamı ile güvenebilirsiniz kontroller için zamanla fotoğraf ve bilgi de paylaşabilirim teşekkür ederim.
05462633169
Aramadan önce mesaj atarsanız sevinirim :)

Adil Baş
24 Şubat 2015 - 16:40

Merhaba, ben scottish fold yavru sahiplenmek istiyorum. En iyi şekilde bakımını yapacağıma emin olabilirsiniz ki zaten kız arkadaşım veteriner verecek kişi ile tanışıp tanıştırabilirim. Tamamı ile güvenebilirsiniz kontroller için zamanla fotoğraf ve bilgi de paylaşabilirim teşekkür ederim.
05462633169
Aramadan önce mesaj atarsanız sevinirim :)
Adil@adilbas.com

elif
04 Mart 2015 - 13:04

mrb bn elif bi omur bakmak icn scottish fold kedisi sahiplenmek istiorum daha once kedi deneyimim var .. 05535502210

Sevda Durmuş
26 Nisan 2015 - 20:06

Ben bir scottish fold cinsi kedi edinmek istiyorum. Evimde bekleyeceğim. Erkek olmasini tercih ediyorum .yyardimci olurmusunuz ltf 5353918311

İlgili Terimler : ,