İran Kedisi (Persian)

Temel Özellikleri
Tartışmasız ilk tercih edilen ev kedisi olan Persian, aileye ve dostluğa olan tüm düşkünlüğü ve zekası ile tanınır. Ancak bakımı oldukça dikkat gerektirir.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Yüzünün etkileyici geniş ve yuvarlak kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. Belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. Gözler iri, yuvarlak ve kabarıktır.

Uçları yuvarlak hafifçe öne eğik kulakları ufaktır ve alt tarafları fazla geniş değildir. Kulaklarının alçak oturuşu kafasının yuvarlaklığını bozmaz.

Bedeni alçak ve güçlü, asla kaba sayılmayacak bir tıknazlıktadır. Kemikleri ve kütlesi ona bir armağan gibidir. Kasları neredeyse abartıya kaçacak bir biçimde yapılıdır.

Dört ayağı da kısa ve kalındır, ön ayakları düz iner. Sırtı muntazamdır, iri patileri yuvarlak ve sıkıdır. Parmakları birbirine yakındır. Kuyruk uzun olmamakla beraber gövdenin uzunluğuna uygundur. Uzun, sık ve canlı tüyleri gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık durur. Omuzlar dahil tüm beden boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

Tüy Bakımı
Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer şartlar başka türlüsünü gerektirmiyorsa mümkün olduğunca kuru şampuan kullanılması gerekir.

Kökeni
İran kedilerinin uzun tüylü Türk Ankara kedilerinden geldiği sanılmaktadır. Her iki cins de doğulu kediler olarak tanınır. Eski İran kedilerinin Ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardı.

İran kedileri Avrupalılar tarafından tüylerinden ötürü beğenilerek yetiştirildiler ve tüm uzun tüylü kedi yarışmalarının vazgeçilmez galipleri oldular. İran kedisinin süregelen ısrarlı yetiştirilmesi sonucunda sarsılmaz yerleri olan İngiliz ve Amerikan Shorthair’ler bile kendi ana vatanlarında tahtlarını kaybettiler.

Karakteri: En çok tercih edilen ev kedilerinden, zeki, dost, sadık
Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Beyaz; gümüş rengi; altın sarısı; siyah; duman rengi; mavi; kızıl; krem; mavi-krem; vizon deseni
Tüy Şekli: Uzun
Anavatanı: İran
Vücut Yapısı: Orta

İran Kedisi (Persian) sitemize 25 Ekim 2012 tarihinde eklenmiş ve 10.094 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

isimsiiiizzzzz
25 Nisan 2013 - 18:42

ücretsizmi ?

mustafa
07 Ekim 2013 - 14:36

Ücretsiz ise sahiplenmek isterim. Beyaz ise özellikle. Mail ile irtibat kurabilirsiniz.

mnykcx
10 Ocak 2014 - 01:08

Bu kediye sahiplenmek isdiyorum ne yapmm gerekir.lutfen irtibata gecermisniz

ada
22 Ocak 2014 - 16:43

telefonnumaranız ne

sıla emekli
06 Kasım 2014 - 20:07

ücretsiz bu cins kediden sahiplenmek istiyorum mümkünse yeni doğmuş

sukru
28 Ocak 2015 - 21:02

ücretsiz yada çok az ücretli olarak sahiplenmek isterim