Chinchilla

Chinchilla

Temel Özellikleri
Chinchilla’lar genellikle sakin ve uysal kedilerdir. Yumuşak, melodik bir sesi vardır. Sevgisini belli eden, ilgi görmekten hoşlanan Chinchilla sahibine sadakatle bağlanabilir. Chinchilla’lar her ne kadar hassas ve kırılgan bir görünüme sahip olsalar da oldukça sağlıklı ve dayanıklıdır.

Fırsat tanındığı zaman diğer kediler gibi ağaca tırmanmak, fare yakalamak gibi aktivitelerden mutluluk duyarlar. Genellikle dışarı çıkmak yerine evde yaşamayı tercih etmeleri nedeniyle her türlü ev ve apartman dairesinde kolayca beslenebilir.

Chinchillalar genellikle bakımlarına ayıracak yeterince zamanı olup sevecen bir ilişki arzu eden orta yaşlı insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Görünüş ve Vücut Yapısı
Persian ırkı içerisinde ayrı bir sınıf olarak değerlendirilen Chinchilla’lar Persian ırkının temel özelliklerini taşır.

Ancak dünya çapında kabul görmüş kedi cemiyetleri tarafından henüz resmi onay almaması nedeniyle yapısal özellikleri yetiştiricilere göre değişmektedir. Vücut yapısı Persiana göre daha ufak, daha az tıknaz bir görünüme sahiptir. Bazı yetiştiriciler geleneksel Persian yapısındaki yüz şeklini esas kabul ederken, bir kısmı Chinchilla’nın burun kemiğinin daha uzun ve yüzünün daha çıkıntılı olması gerektiğini savunmaktadır.

Bu fikrin savunucusu olan yetiştiriciler tarafından üretilen Chinchilla’lar artık Persianın klasikleşmiş üzgün yüz ifadesi yerine daha güleç ve sağlıklı yüz hatlarına sahiptir. Gözleri zümrüt yeşili veya mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmeli, burun ise ortası siyah çizgili, kırmızı renklidir. Aynı zamanda taban yastıkları olarak adlandırılan pati altları da siyahtır.

Tüy Bakımı
Chinchillalar günlük olarak en az 15 dk fırçalanmalıdır. Aksi takdirde tüyleri kolarca düğümlenir.

Fırçalama esnasında düğümlenmeye daha yatkın olan kol altı, göbek bölgesi ve kuyruk altlarına ekstra özen göstermek gerekir. Fırçalama işlemi bir kaç gün gibi kısa bir süre için bile ihmal edilirse tüyler kedinin fırçalanmaya sabır göstermeyeceği kadar karışabilir. Tarakla açılması mümkün olmayan durumlarda kürk tamamen traş edilmelidir.

Bu işlem için kedinin genel anesteziye alınması gerekebilir. özellikle kışlık tüylerini değiştirdikleri bahar aylarında oldukça fazla tüy dökerler. Fazla titiz veya allerji problemi olan insanlar için bu durum sorun yaratabilir.

Her ne kadar günlük fırçalama işlemi dökülecek tüylerin bir kısmını toplasa da giysiler ve mobilyalar üzerinde daima tüy olacağı gerçeği kabul edilmelidir.

Kökeni
Chinchilla kedisinin ismi kürkünün benzerliği nedeniyle Güney Amerika kökenli bir kemirgen olan Chinchilla’dan gelir.

Bilinen en eski Chinchilla kedisi olan Silver Lambkin 1888’de Londra’da Cyristal Palace kedi showunda büyük ödüllerin çoğunu kazanarak dikkat çekmiş ve bu çarpıcı ırkın oluşumunda dayanak teşkil etmiştir. Bazılarına göre Persian ırkı içinde bir renk varyantı olarak değerlendirilir. Ancak aralarında vücut yapısı ve yüz şekli bakımından önemli farklar olduğunu kabul etmek gerekir.

Chinchilla, İngiliz kökenli Sterling kedisiyle de karıştırılmaktadır. Aradaki benzerliğin sebebi Sterling’in oluşumunda Chinchilla kedisinin kullanılmasındandır.

Sterling kedileri TICA (The International Cat Association) ve ICE (Uluslararası Kedi Sergileri Birliği) tarafından ayrı bir ırk kategorisi olarak kabul edilmektedir.

Karakteri: Sadık, sevgisini belli eden, uysal, sakin
Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün en az 15 dk. taranmalı/fırçalanmalı.
Rengi: Gümüş rengi-mavi; gümüş rengi; çikolata rengi-gümüş rengi; açık mor-gümüş rengi; altın sarısı; mavi-altın sarısı; çikolata rengi-altın sarısı; açık mor-altın sarısı
Tüy Şekli: Uzun
Anavatanı: İran
Vücut Yapısı: Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. mustafa diyor ki:

  beyaz ise ve ücretsiz ise sahiplenebilirim.
  Mail adresimden ulaşabilirsiniz. Lütfen sahiplenme ise iletişim kurun. Bir iran kedim olsun istiyorum.

 2. burcin diyor ki:

  Sahiplendirilmediyse onu almak istiyorum. Bana bu mail adresinden ulaşabilirsiniz burcinbasaltun@windowslive.com

 3. mnykcx diyor ki:

  Ben bu kediye bayildim sahiplenmek istiyorum.

 4. Esra diyor ki:

  İran Kedisi veya çinçilla İstiyorum.Temiz olmalı beyaz veya gri tonlarında olmasını istiyorum bana ulaşmanızı diliyorum…

 5. sena diyor ki:

  Kediyi sahiplenmek istiyorum 05315145206

 6. şeyma diyor ki:

  kediyi sahiplenmek istiyorum kedi için herhangi bir ücret gerklimi ve kedimiz kaç yaşında

 7. emine diyor ki:

  beyaz chincilla kedi istiyorum ben bebeğimi kaybettim kedi ayrımı yapmıyorum bebeğimi sokakta arabanın motorunda bulmuştum ona benzesin istiyorun :(((

 8. ali4295 diyor ki:

  Yavru iran kedisi ariyorum email adresim ali42954231@gmail.com

 9. tülay diyor ki:

  beyaz ya da farklı renkte chınchılla kedı arıyorum acıl yavru

 10. tülay diyor ki:

  beyaz chınchıncılla yavru dısı kedı ıstıyorum acıl

 11. zeynep diyor ki:

  Beyaz iran kediisi yada chinchilla
  Sahiplenmek istiyorum. Uzun ve sık tüylu bir yaşina girmemis olmasi tercihimdir. Lutfen mailden ulasin

 12. Kübra diyor ki:

  Bendee kedi sahiplenmek istiyorum kabarik tuyleri olan iran kedisi yada chinchilla tercihim varsa lutfen ulasin.

BİR YORUM YAZ